Jaką moc powinna mieć pompa głębinowa dla domu?

Krzysztof Jagielski
11.03.2024

Pompy głębinowe na potrzeby domowe najczęściej są napędzane silnikami o mocy od 0,37 kW (0,5 KM) do 1,1 kW (1,5 KM), co jest w zupełności wystarczające do podlewania ogrodu czy zaopatrywania w wodę kilkuosobowej rodziny. Ostatecznie natomiast decydujące są warunki, w jakich ma być eksploatowana pompa. Co należy tutaj wziąć pod uwagę?

Głębokość studni

Pisząc w pewnym uproszczeniu: im studnia jest głębsza, tym większą moc powinna mieć pompa. Mocny silnik jest niezbędny do napędzania wirnika lub wirników i tym samym do podnoszenia wody na znaczną wysokość.

Długość i stopień rozbudowania instalacji

Ważnym kryterium doboru pompy, również pod kątem mocy silnika, jest to, jaki najdłuższy odcinek instalacji chcemy zaopatrywać w wodę i jakiego ciśnienia oczekujemy na jego końcu. Jeśli np. od studni do ostatniego zraszacza ogrodowego jest 30 metrów, to wiadomo, że potrzebujemy stosunkowo mocnej pompy gwarantującej znaczną wysokość podnoszenia słupa wody.

Zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę jest obliczane na podstawie liczby osób w gospodarstwie domowym oraz typu wykorzystywanych urządzeń (np. prysznic, zmywarka, pralka). Im większe zapotrzebowanie, tym oczywiście wydajniejsza powinna być pompa, co jest do pewnego stopnia związane z mocą silnika.

Pamiętajmy natomiast, że swoją wydajność ma również studnia. Nie powinno się jej przekraczać, ponieważ grozi to czasowym lub nawet trwałym osuszeniem źródła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie