Jak zamontować syfon pod umywalką?

Mateusz Nowak
01.09.2023

Syfon to niezbędny element instalacji kanalizacyjnej. Zapobiega przykrym zapachom oraz zmniejsza ryzyko zapchania pionu. Montaż syfonu podumywalkowego jest stosunkowo prosty (można to zrobić nawet przy użyciu samych kolanek), ale wiele osób nie chce się tego podejmować w obawie przed popełnieniem błędów. Zupełnie niepotrzebnie. Sprawdź, jak zamontować syfon pod umywalką.

Na początek wszystko dokładnie wymierz

Po zakupie gotowego syfonu trzeba go dopasować do własnej instalacji. Z pewnością niektóre elementy będą wymagać przycięcia na wymiar – najczęściej dotyczy to rury spustowej i odprowadzającej wodę do pionu kanalizacyjnego. Plastikowy syfon można skrócić brzeszczotem, metalowy szlifierką kątową.

Dopilnuj, aby użyć wszystkich uszczelek

To bardzo ważne! Odłóż sobie wszystkie uszczelki znajdujące się w opakowaniu syfonu i koniecznie użyj je co do sztuki. W przeciwnym razie syfon będzie przeciekać.

Mocno skręć wszystkie elementy

Co ważne, elementy syfonu skręcamy ręcznie, ewentualnie przez szmatkę, nie używając do tego klucza czy szczypiec – chodzi o to, aby nie uszkodzić delikatnych uszczelek.

Próba szczelności

Na koniec włącz wodę i przez kilka minut obserwuj syfon. Jeśli pojawi się drobna nieszczelność, to rozbierz tylko ten element i upewnij się, że jest tam uszczelka (i nie została założona odwrotnie). Dodatkowo warto podłożyć pod syfon gazetę i przez kilka dni obserwować, czy nie pojawiają się na niej mokre plamy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie