Jak wypłukać hydrofor?

Remigisz Szulc
21.07.2023

Płukanie hydroforu jest jedną z podstawowych czynności obsługowych. Jeśli zasilasz hydrofor wodą z własnej studni, to z pewnością znajduje się w nim już sporo utlenionego żelaza, którego należy się pozbyć. Jak to zrobić? To wyjaśniamy w naszym poradniku. Sprawdź, jak wypłukać hydrofor krok po kroku.

Krok 1: spuść wodę z hydroforu

Na początek trzeba się pozbyć całej wody zgromadzonej w hydroforze. Wystarczy odłączyć pompę od zasilania i otworzyć najniżej położony w całej instalacji kran – na przykład na ogrodzie.

Krok 2: kilkakrotne uruchomienie i wyłączenie pompy

Włączając i wyłączając pompę spowodujesz, że woda wpływająca do hydroforu pod dużym ciśnieniem wzbije resztki utlenionego żelaza, dzięki czemu będzie można je łatwiej wypłukać ze zbiornika. Powtórz ten manewr kilkakrotnie.

Krok 3: ponowne napełnienie hydroforu

Teraz napełnij hydrofor do pełna (do zadanej wartości ciśnienia), a następnie znów spuść z niego całą wodę.

Krok 4: kompresor

Gdy z kranu przestanie płynąc woda, podłącz kompresor do hydroforu i zacznij tłoczyć powietrze, dzięki czemu z kranu wypłyną jeszcze resztki wody z dużą ilością żelaza. Ten sposób szczególnie dobrze działa w przypadku hydroforu przeponowego.

Ta procedura pozwoli Ci w znacznym stopniu oczyścić hydrofor z utlenionego żelaza, co przełoży się również na jakość wody w instalacji domowej i ogrodowej. Płukanie hydroforu warto przeprowadzać raz do roku, a przy silnie zażelazionej wodzie częściej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie