Jak wyjąć pompę głębinową ze studni?

Antoni Kwapisz
15.05.2023

Przed tytułowym problemem najczęściej stają osoby, które kupiły dom zasilany wodą z własnej studni lub zleciły wykonanie takiej instalacji i po kilku latach straciły kontakt z fachowcem. Konieczność wyjęcia pompy ze studni zwykle pojawia się wtedy, gdy urządzenie przestaje działać i trzeba sprawdzić, czy nie uległo poważnej awarii. Na szczęście wymontowanie pompy głębinowej nie jest takie trudne, jak początkowo może się wydawać. Oto instrukcja krok po kroku.

Odłącz pompę od zasilania

Wystarczy wyjąć wtyczkę z gniazdka lub odłączyć zasilanie wyłącznika ciśnieniowego sterującego pracą pompy.

Odłącz pompę od zbiornika hydroforowego

Kolejnym krokiem jest rozpięcie pompy i zbiornika hydroforowego – trzeba natomiast pamiętać, aby wcześniej spuścić całą wodę z hydroforu.

Wyciągamy pompę za pomocą linki podwieszającej

Pamiętaj, aby nigdy nie szarpać za rurę łączącą pompę ze zbiornikiem hydroforowym. Jeśli pompa została prawidłowo zamontowana w studni, to znajdziesz linkę stalową lub grubszy sznurek podwieszający urządzenie – użyj tego do wyciągnięcia pompy. Rób to ostrożnie, starając się zachować pionowe położenie pompy (bez ocierania o ścianki rury osłonowej).

Po kilku chwilach pompa powinna być już na powierzchni – czas jej wyciągania zależy oczywiście od głębokości studni. Teraz możesz osuszyć pompę, wytrzeć warstwę utlenionego żelaza i ocenić, w jakim stanie znajduje się urządzenie. Jeśli nie znasz się na pompach, to najlepiej oddaj urządzenie do specjalistycznego serwisu, który zdiagnozuje ewentualną usterkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie