Jak oznaczyć rurę wodną w ziemi?

Antoni Kwapisz
08.04.2024

Jeśli we własnym zakresie układasz rury wodne w gruncie, na przykład na cele budowy systemu nawadniania ogrodu, to nie zapomnij o ich odpowiednim oznakowaniu. W przyszłości może to uchronić przed przypadkowym uszkodzeniem rury, gdy np. postanowisz zasadzić drzewo czy przekopać trawnik. Sprawdź, jak w prosty sposób oznaczyć rurę wodną w ziemi.

Użyj taśmy ostrzegawczej

Używanie specjalnych taśm ostrzegawczych układanych nad rurami, ale poniżej powierzchni ziemi, na głębokości około 20-30 cm, to standardowy sposób oznaczania przebiegu instalacji wodnej.

Taśmy te mają na celu ostrzeganie pracowników wykonujących prace ziemne o obecności instalacji podziemnych. Zwykle są one wykonane w jaskrawych kolorach. W przypadku rur wodnych standardowo stosuje się taśmy w kolorze niebieskim.

Znaczniki terenowe

Jeśli chcesz nie tylko oznaczyć rury, ale też np. miejsca ich łączenia czy umieszczenia zraszaczy, to możesz użyć do tego prostych znaczników terenowych. Ich funkcję mogą pełnić np. słupki, płyty, kamienie, paliki czy po prostu tabliczki informacyjne.

Warto włożyć nieco wysiłku w prawidłowe oznaczenie rur i innych umieszczonych pod ziemią elementów instalacji wodnej, oszczędzając sobie mnóstwa stresu i pracy w przyszłości, gdyby doszło do przypadkowego uszkodzenia armatury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie