Jak obniżyć koszty wywozu szamba?

Krzysztof Jagielski
08.03.2022

W Polsce wszystko drożeje, dlatego nie może dziwić fakt, że w ostatnich miesiącach drastycznie wzrosła też cena wywozu nieczystości płynnych. To spory problem dla właścicieli domów i firm, którzy nie mogą przyłączyć budynków do sieci kanalizacyjnej. Przy cenie około 25-30 złotych za metr sześcienny jednorazowy wywóz np. 10 metrów sześciennych szamba mocno uderza po kieszeni. Czy można coś z tym zrobić? Tak, wykorzystując sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów wywozu szamba. Dzielimy się nimi w naszym poradniku.

Zaczynamy od dobrania odpowiedniej pojemności szamba

Jeśli popełniłeś błąd na tym etapie, to niestety trudno będzie już cokolwiek zdziałać. Jeśli natomiast wybór szamba dopiero przed Tobą, to zapamiętaj: pojemność dobieramy zarówno do prognozowanego zużycia wody w gospodarstwie domowym, jak i do pojemności beczkowozów firm obsługujących Twój region.

Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której szambo będzie musiało być wybierane „na raty”, ponieważ to zawsze podnosi koszt usługi (firma asenizacyjna zużywa więcej paliwa i traci więcej czasu).

Bez ograniczenia zużycia wody ani rusz

Nie ma innego sposobu na realne obniżenie kosztów wywozu szamba niż właśnie ograniczenie zużycia wody. Warto rzucić sobie (i całej rodzinie) wyzwanie polegające na zmianie niekorzystnych przyzwyczajeń. Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia się, branie szybkiego prysznica zamiast moczenia się w wannie, zainwestowanie w zmywarkę, założenie perlatorów na baterie umywalkowe oraz oszczędnej słuchawki prysznicowej – od tego warto zacząć.

Bez wielkiego wysiłku jesteście w stanie ograniczyć zużycie wody nawet o metr sześcienny miesięcznie, co już przełoży się na konkretne oszczędności.

Bakterie rozkładające nieczystości

Jeśli do tej pory nie stosowałeś takich bakterii (dostępnych w tabletkach wrzucanych do toalety), to koniecznie spróbuj. Specjalne kultury bakterii rozkładają grubsze nieczystości znajdujące się w szambie, dzięki czemu zbiornik nieco wolniej się przepełnia. Może to również wpłynąć na wydłużenie jego trwałości.

Zlewozmywak to nie śmietnik

Na koniec dobra wskazówka: śmieci zawsze wyrzucamy do śmietnika, szczególnie dotyczy to odpadów biologicznych, jak resztki mięsa, warzyw, skorupki jajek etc. Jeśli obecnie spłukujesz takie odpady w zlewozmywaku, to pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile wody przez to marnujesz, a tym samym podnosisz sobie koszty wywozu szamba.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie