Filtr z reduktorem ciśnienia – dlaczego warto go zamontować w instalacji wodnej?

Marek Szydełko
15.04.2024

Na etapie przyłączania budynku do instalacji wodociągowej warto od razu zamontować filtr siatkowy (samopłuczący) z reduktorem ciśnienia. Jest to zalecenie zarówno zakładów komunalnych (wodociągowych), jak i firm instalacyjnych. Wyjaśniamy, dlaczego dobrze jest mieć ten element armatury w swojej instalacji wodnej.

Funkcja

Filtr z reduktorem ciśnienia pilnuje, aby ciśnienie w instalacji za wodomierzem nigdy nie przekroczyło ustawionej wartości, na przykład 3 czy 4 barów. Jest to ciśnienie w zupełności wystarczające do komfortowego korzystania z wody, a jednocześnie bezpieczne dla urządzeń, w tym zasobnika ciepłej wody użytkowej, kotła grzewczego czy zmywarki.

Dodatkowo filtr zabezpiecza instalację przed wszelkimi zanieczyszczeniami, jakie mogą się znaleźć w wodociągu, w tym piaskiem, kawałkami rdzy itd.

Ile to kosztuje?

Dobry filtr z reduktorem ciśnienia kosztuje około 500 zł. Nie jest to mało, natomiast ten wydatek ma uzasadnienie. Filtr może uchronić przed znacznie wyższymi kosztami spowodowanymi niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w instalacji, co zdarza się zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie z uwagi na budowę nowych sieci i stacji wodociągowych mogą występować znaczne skoki ciśnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie