Drobiazgi, które najczęściej powodują usterki w instalacji wodnej

Jerzy Biernacki
11.04.2022

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wodna powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Zawsze jednak trzeba się liczyć z różnymi usterkami, których usunięcie na szczęście nie jest ani trudne, ani kosztowne. Mamy tutaj na myśli awarie powodowane przez drobiazgi wchodzące w skład instalacji wodnej. Na które z nich trzeba szczególnie uważać? Sprawdź to w naszym poradniku.

Wężyki elastyczne

Oj tak, wężyki elastyczne są wyjątkowo kłopotliwymi elementami instalacji wodnej, dlatego w miarę możliwości należy ich unikać – a już szczególnie w tych miejscach, do których mamy utrudniony dostęp (np. w obudowie stelaża podtynkowego czy za kabiną prysznicową). Wężyki po latach po prostu zaczynają pękać, co może nawet spowodować zalanie całego mieszkania czy domu.

Spłuczka w WC

Konia z rzędem temu, kto choć raz nie doświadczył awarii spłuczki w toalecie. Niezależnie od jakości toalety i tego, czy jest to stelaż podtynkowy czy klasyczny kompakt, prędzej czy później dojdzie do uszkodzenia intensywnie eksploatowanej spłuczki. Na szczęście jest to awaria, z którą można sobie poradzić bez pomocy hydraulika, choć jej usunięcie zajmie trochę czas (zwłaszcza w przypadku stelaża podtynkowego).

Kraniki przyłączeniowe

Znajdziemy je pod umywalką łazienkową czy pod zlewozmywakiem w kuchni. Kraniki są o tyle praktyczne, że umożliwiają szybkie odcięcie wody w razie np. konieczności wymiany baterii. Z drugiej jednak strony te drobne elementy dość często ulegają awariom, na przykład zaczynają przeciekać. Wymiana nie jest trudna, ale może być dość kłopotliwa w przypadku ograniczonego dostępu.

Zawory kulowe

W każdej instalacji wodnej znajdziemy co najmniej jeden taki zawór, służący do odcinania wody w całym mieszkaniu czy domu. Podstawą jest to, aby regularnie korzystać z zaworów, czyli raz na jakiś czas zamykać je i otwierać. Większość osób oczywiście tego nie robi, w efekcie czego zawory się zapiekają i wymagają wymiany na nowe.

Uszczelki

Gumowe uszczelki mają tę wadę, że prędzej czy później zawsze się zużywają, przez co obserwujemy np. przeciekanie baterii umywalkowej. Dlatego radzimy, aby zawsze mieć na podorędziu zestaw uszczelek w różnych rozmiarach, dzięki czemu nie będzie problemu z szybką wymianą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie