Do czego są potrzebne zawory kątowe?

Mateusz Nowak
09.11.2022

Zawory kątowe, nazywane potocznie kranikami przyłączeniowymi, to standardowy element domowej instalacji wodnej. Stosuje się je zawsze w celu podłączenia baterii kuchennej, umywalkowej, ustępu, pralki czy kolumny prysznicowej. Wiele osób nie do końca wie, do czego takie zawory są właściwie potrzebne. Ich funkcję wyjaśniamy w naszym poradniku.

Zawory kątowe umożliwiają łatwe podłączenie i ewentualną wymianę baterii

Każdy zaworek pozwala przykręcić wężyk elastyczny (najczęściej w rozmiarze 3/8 cala), który biegnie od baterii – na przykład kuchennej. W ten prosty sposób nawet osoba niemająca kwalifikacji w zawodzie hydraulika jest w stanie samodzielnie podłączyć baterię czy wymienić ją po kilku latach użytkowania. Nie ma tutaj potrzeby wymiany całego zaworu – wystarczy tylko go zakręcić, aby nie musieć też przerywać dostaw wody w całym domu czy mieszkaniu.

Szybkie odcięcie wody

Zawory kątowe są najbardziej przydatne w momencie, gdy musimy odciąć wodę w kuchni czy w łazience – na przykład w celu wymiany baterii. Po zakręceniu zaworku (służy do tego osobna rączka) nie musimy już odcinać wody przy pomocy zaworu głównego. Wówczas roboty hydrauliczne prowadzone np. w kuchni nie spowodują braku dostępu do bieżącej wody w łazience i odwrotnie.

Ochrona baterii

„Ukrytą” funkcją zaworu kątowego jest również ochrona podłączonej do niego baterii przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, jakie mogą znajdować się w wodzie – rdzą, drobinkami piasku, resztkami pasty uszczelniającej i pakułów etc.

Na rynku są dostępne zawory kątowe z wbudowanym filtrem, który zatrzymuje tego typu zanieczyszczenia. Wystarczy więc okresowo go czyścić, o czym przypomina wyraźny spadek ciśnienia wody w baterii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie