Dlaczego warto mieć własną studnię na działce rekreacyjnej?

Marek Szydełko
16.02.2022

W Polsce jest kilkaset tysięcy ogródków działkowych. W ostatnich latach moda na działki wróciła ze zdwojoną siłą. Wiele osób decydujących się na zakup takiej nieruchomości nie zdaje sobie jednak sprawy z kosztów eksploatacyjnych, przede wszystkim związanych z wysokim zużyciem wody do podlewania roślin. Można sobie z tym poradzić inwestując we własną studnię na działce rekreacyjnej. Dlaczego warto? Sprawdź kilka argumentów.

Duża oszczędność pieniędzy

Woda jest coraz droższa, a jak wiadomo na działce rekreacyjnej zużywa się jej bardzo dużo w celu nawadniania roślin i przede wszystkim trawnika. Jeśli koszty z tego tytułu lekko Cię przerażają, to jest to znak, że pora zainwestować we własną studnię. W ten sposób zyskasz niemal darmowe źródło wody, biorąc oczywiście poprawkę na podwyższone zużycie prądu do zasilania pompy.

Awaryjne źródło wody

Własna studnia na działce rekreacyjnej może być wybawieniem w sytuacji, gdy nastąpi dłuższa przerwa w dostawach wody wodociągowej. Dzięki temu nadal będziesz mógł nawadniać rośliny, a nawet zyskasz wodę do celów bytowych, co pozwoli Ci normalnie cieszyć się urokami działki rekreacyjnej. 

Coś dla tych, którzy chcą korzystać z działki przez cały rok

Co prawda przepisy zabraniają mieszkania na działce rekreacyjnej, ale już nie pomieszkiwania na niej. Jeśli chcesz korzystać z działki w trybie całorocznym, to musisz sobie zdawać sprawę, że większość zarządców ROD-ów wyłącza wodę na okres zimowy. Własna studnia oczywiście rozwiązuje ten problem.

Jaką studnię wykonać na działce rekreacyjnej?

Wybór sprowadza się do trzech rodzajów studni:

  1. Głębinowa – najdroższa w wykonaniu, ale przy tym najwydajniejsza oraz praktycznie niewymagająca żadnej obsługi. Może również zasilać w wodę altankę.
  2. Kopana – można ją wykonać samodzielnie, natomiast jakość wody ze studni kopanej często pozostawia wiele do życzenia, dlatego powinna być wykorzystywana tylko na cele ogrodowe.
  3. Abisynka – studnia abisyńska jest banalnie prosta w wykonaniu, ale nie spodziewaj się cudów w zakresie jej wydajności oraz jakości wody. To dobry wybór, jeśli chcesz mieć darmowe źródło wody do podlewania roślin z konewki.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.