Chińska pompa głębinowa z Allegro. Co może pójść nie tak?

Mateusz Nowak
07.07.2022

Jesteś przerażony cenami markowych pomp głębinowych? Nic dziwnego, że w poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia dla siebie trafiłeś na popularny portal Allegro. Tam można znaleźć kilkakrotnie tańsze pompy, oczywiście „renomowanych producentów”, o których nikt nie słyszał. Chińska pompa głębinowa z Allegro może być dobrym wyborem do okazjonalnego użytku, natomiast nie do zasilania domu jednorodzinnego czy rozbudowanego systemu nawadniania ogrodu. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Niewiarygodne parametry robocze

Czytając parametry podane przez sprzedawcę bierz na nie dużą poprawkę. Zwykle są wzięte z sufitu i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nie licz na to, że pompa za 300 złotych zapewni taką samą wydajność jak markowy model za pięciokrotność tej ceny.

Bardzo niska jakość wykonania

Z tym po prostu musisz się liczyć. Jeśli szukasz pompy na lata, to „chińczyk” z Allegro nie jest odpowiednim wyborem. Niska cena musi z czegoś wynikać i w tym przypadku jest oczywiście okupiona mierną jakością wykonania, słabym montażem, użyciem nietrwałych materiałów etc.

Brak części zamiennych

To, że chińska pompa w końcu ulegnie awarii jest więcej niż pewne. Pytanie brzmi natomiast, czy będziesz w stanie ją tanio i szybko naprawić? Jeśli jest to pompa niewiadomego pochodzenia, produkowana tylko na potrzeby jednej partii, to zapomnij o dostępności części zamiennych, włącznie z silnikiem. Gdy dojdzie do awarii, to prawdopodobnie zostanie Ci tylko zakup nowej pompy.

Gwarancja tylko w teorii

Fajnie, że sprzedawca informuje o rocznej czy dwuletniej gwarancji. Problem w tym, że jej wyegzekwowanie może być w praktyce niemożliwe. Po pierwsze: musisz wymontować uszkodzoną pompę. Po drugie: musisz ją odesłać do sprzedawcy, a ten do producenta w Chinach. Cała operacja zajmie nawet kilka tygodni, po czym może się okazać, że producent nie uznał reklamacji i co wtedy?

Czy nie lepiej jest kupić markową pompę, której producent zapewnia gwarancję door-to-door, bezpośrednią dostępność części oraz dobre wsparcie serwisowe? Pomyśl o tym, zanim połasisz się na tanie urządzenie z Allegro.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie