Badanie jakościowe wody z przydomowej studni – dlaczego trzeba je zlecić?

Remigisz Szulc
18.07.2022

Właściciele domów bez dostępu do sieci wodociągowej są skazani na wykonanie studni i czerpanie z niej wody do celów bytowych oraz spożywczych. Dziś nie stanowi to już wielkiego problemu – prawidłowo wykonana studnia głębinowa może zaspokoić zapotrzebowanie na wodę dokładnie tak jak wodociąg. Inwestora będzie jednak czekać szereg wydatków, w tym związanych z uzdatnianiem wody. Punktem wyjścia do tego jest zlecenie przeprowadzenia badań jakościowych wody ze studni. Dlaczego jest to konieczne? Sprawdź w naszym poradniku.

Skład wody jest podstawą dobrania systemu uzdatniania

Bez wyników badań wody żaden profesjonalny sprzedawca nie będzie w stanie zaproponować Ci odpowiedniego systemu uzdatniania. Kluczowe są informacje na temat poziomu żelaza, manganu, zawartości azotynów, pH wody oraz jej twardości, co zostanie określone w badaniu.

Oznaczenie ewentualnych bakterii

Możesz zlecić – i na pewno warto to zrobić – kompleksowe badanie wody, nie tylko fizykochemiczne, ale również pod kątem obecności ewentualnych bakterii. Najczęściej w wodzie czerpanej z przydomowej studni stwierdza się bakterie kałowe, które mogą pochodzić na przykład z pobliskich szamb czy z naturalnych nawozów rozsypywanych na polach uprawnych.

Jeśli okaże się, że w wodzie są bakterie, to będzie można je zneutralizować przy pomocy specjalnej lampy UV.

Zadbanie o własne bezpieczeństwo

Jeśli nie zlecisz badań wody, to tak naprawdę nie będziesz mieć pewności, co tak naprawdę pije Twoja rodzina, w czym kąpią się dzieci. Przyznasz, że taka niewiedza jest niezwykle uwierająca. Woda to podstawa życia, ale musi być bezpieczna dla zdrowia, stąd badanie jakościowe jest po prostu obligatoryjne.

Ile kosztuje badanie jakościowe wody i kto może je wykonać?

Koszt badania zależy od jego zakresu. Podstawowe – fizykochemiczne – kosztuje około 250-300 złotych. Rozszerzone o oznaczenie bakterii to już koszt nawet 600-700 złotych.

Badanie jakościowe wody można zlecić w lokalnej stacji sanepidu. Zajmują się tym również niektóre zakłady wodociągowe oraz firmy specjalizujące się w doborze i sprzedaży systemów uzdatniania wody z własnego ujęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie