Automatyczne podlewanie ogrodu: koszt, który warto ponieść

Antoni Kwapisz
29.01.2024

System automatycznego nawadniania ogrodu, zwłaszcza trawnika, to spory wydatek, który jednak można traktować w kategorii podstawowej inwestycji we własny komfort, oszczędność czasu i przede wszystkim utrzymanie efektownej murawy. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto ponieść ten koszt, po kilka argumentów zajrzyj do naszego artykułu.

Duża oszczędność czasu

Nie ma ważniejszego powodu, dla którego warto ponieść koszt wykonania systemu automatycznego nawadniania. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet około godziny dziennie, którą dziś przeznaczasz na ganianie po ogrodzie z wężem i przestawianie zraszaczy. W weekend natomiast unikniesz wczesnego wstawania tylko po to, aby uruchomić podlewanie przed upałem.

Wygoda

Dla wielu osób będzie to główny argument przemawiający za zainwestowaniem w system automatycznego nawadniania ogrodu. Ręczne podlewanie, a nawet konieczność uruchamiania i przestawiania zraszaczy, są czynnościami angażującymi, co na dłuższą metę może irytować i odbierać przyjemność z posiadania własnego ogrodu.

Optymalne nawadnianie

System automatycznego nawadniania przyczynia się do efektywnego wykorzystania wody na cele ogrodowe. Przede wszystkim ustawia się go w taki sposób, aby proces podlewania trawnika czy innych roślin odbywał się w godzinach nocnych i wczesno porannych. Nawadnianie nie ruszy również w czasie, gdy system rozpozna wysoką wilgotność gruntu np. po niedawnych opadach deszczu.

Oszczędność wody

Paradoksalnie system automatycznego nawadniania ogrodu może się przyczynić do obniżenia rachunków za wodę. Wszystko dzięki temu, że skończy się bezsensowne wylewanie wody na trawnik czy pod rośliny w czasie, gdy większość i tak wyparuje zanim dotrze do korzeni.

Dodatkowo na etapie wykonywania systemu automatycznego nawadniania warto pomyśleć o budowie własnej studni, która zapewni dostęp do praktycznie darmowej wody w nieograniczonych ilościach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie