Zmiany w znakowaniu żywności

Antoni Kwapisz
30.04.2016

W dzisiejszym świecie jedyną stałą są ciągłe zmiany. Staramy się być coraz lepsi, efektywniejsi, dokładniejsi i dlatego ciągle podnosimy standardy. Od początku stycznia 2016 nowe regulacje H13 wkroczyły na rynek opakowań produktów spożywczych.

Etykieta w nowym standardzie

Podstawowe informacje na etykiecie to oczywiście nazwa produktu, warunki przechowywania i termin przydatności do spożycia. Trzeba też pamiętać o zamieszczeniu danych producenta.

Na opakowaniu produktu spożywczego musi znaleźć się również informacja o jego wartościach odżywczych, czyli ilości kalorii, a także zawartości węglowodanów, białka i tłuszczu. Do najlepszych praktyk należy podawanie także zawartości cukrów prostych oraz soli, jak również witamin, błonnika, czy  mikrolementów.

W związku z coraz częstszym występowaniem alergii pokarmowych, na opakowaniach żywności konieczne jest oznaczenie substancji, które mogą powodować reakcje nietolerancji. Co ciekawe, producenci żywności powinni podać nie tylko składniki konkretnego produktu, ale także zamieścić informacje o składnikach alegrogennych, które wykorzystywane są do produkcji także innych rodzajów żywności na terenie tego samego zakładu. Wychodzi się tutaj z założenia, że mimo starań zdarza się, że jakiś produkt jest zanieczyszczony niewielką ilością składników np. z sąsiedniej linii produkcyjnej.

Bardzo  ważnym aspektem tworzenia etykiety zgodnej z nowymi standardami jest jej czytelność. Na ten parametr wpływ ma przede wszystkim użyta czcionka i wielkość liter.

Wdrażanie zmian

Aby być pewnym,  że projektowane lub produkowane opakowanie jest zgodne z nowymi standardami należy dokładnie zapoznać się  z wytycznymi. Warto też wziąć udział w specjalnym szkoleniu. http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/znakowanie-produktow-spozywczych/  W ten sposób można zdobyć wiedzę dotyczącą najnowszych regulacji prawnym oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości ze specjalistami ds. znakowania żywności.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.