Zabudowa kuchenna po sam sufit – czy na pewno tego chcesz?

Remigisz Szulc
19.05.2021

Efektowna i funkcjonalna zabudowa kuchenna jest marzeniem większości właścicieli mieszkań oraz domów. Obecnie możliwe do zrealizowania są nawet najambitniejsze projekty, na co pozwalają nowoczesne technologie stolarskie. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykonanie zabudowy kuchennej po sam sufit. Jakie są zalety, a jakie wady tej opcji? Sprawdź w naszym poradniku.

Dużo ważnych zalet

Zabudowa po sam sufit na pewno znacząco zwiększa funkcjonalność kuchni. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania przedmiotów, z których korzystamy rzadko, na przykład różnych sprzętów AGD, odświętnej zastawy czy pater na ciasta.

Decydując się na wykonanie zabudowy kuchennej po sam sufit likwidujemy również niewykorzystaną przestrzeń nad szafkami. Nigdy nie wiadomo, co z nią zrobić, dlatego zwykle po prostu zbiera się tam kurz. Dlatego rozsądnie jest zagospodarować ją dodatkowymi szafkami.

Nie da się też ukryć, że zabudowa kuchenna po sam sufit prezentuje się bardzo efektownie. Zwłaszcza, jeśli postawimy na jednolite, lakierowane fronty, dzięki czemu zabudowa będzie przypominać jeden płat meblowy. To świetnie pasuje do kuchni urządzonych w nowoczesnym stylu.

Nie zapominajmy o wadach

Zabudowa kuchenna po sam sufit nie jest rozwiązaniem idealnym, o czym przekonało się już wiele osób wybierających tę opcję do swoich kuchni. Przede wszystkim najwyżej położone szafki są trudno dostępne. Aby wyjąć z nich cokolwiek trzeba użyć stołka czy drabinki, co nie jest ani wygodne, ani bezpieczne.

Często okazuje się więc, że pomimo posiadania dodatkowych szafek i tak z nich nie korzystamy, ponieważ są one mało funkcjonalne. Warto więc dokładnie przemyśleć ten krok, aby później nie żałować i nie frustrować się, że wydaliśmy sporo pieniędzy na coś, co w ogóle się nie sprawdza.

Właśnie: pieniądze. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że szafki kuchenne wyprowadzone pod sam sufit znacząco zwiększają koszt wykonania zabudowy. W końcu są to dodatkowe metry płyty meblowej wymagające obróbki. Średni koszt może wzrosnąć nawet o ¼ wartości całej zabudowy. Jeśli więc dysponujesz ograniczonym budżetem, to dokładnie policz, czy na pewno stać Cię na takie rozwiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.