Precyzja – to dziś jedno z najważniejszych słów używanych w kuchni. Czasy, gdy nasze mamy i babcie dodawały składniki „na oko” dawno minęły. Dzisiejsze przepisy są znacznie dokładniejsze. 13 gramów cukru, 20 dekagramów masła, 5 gramów kardamonu – aby trzymać się tego typu zaleceń trzeba zainwestować w precyzyjny sprzęt pomiarowy. Waga kuchenna przyda się także w Twojej kuchni, nawet jeśli gotujesz czy pieczesz rzadko. Jaką wagę kupić? Na co zwrócić uwagę?
Wagi kuchenne dzielą się na te mechaniczne i elektroniczne. Pierwsze są najprostsze i dzięki temu najtańsze. Z obsługą takiego urządzenia poradzi sobie nawet dziecko. Wystarczy wsypać lub położyć dany produkt na wadze i odczytać wynik pomiaru z tarczy ze wskazówką. Nic prostszego. Problem w tym, że wagi mechaniczne są bardzo nieprecyzyjne – wahania mogą wynosić nawet kilkadziesiąt gramów. Dlatego jeśli korzystasz z dokładnych przepisów, to na takim urządzeniu nie możesz niestety polegać.
Wówczas zdecydowanie lepszym wyborem będzie waga elektroniczna. Oferuje ona bardzo precyzyjny pomiar, z dokładnością do 1-2 gramów. Przy okazji nie jest wcale bardziej skomplikowana w obsłudze. Nowoczesne wagi są wyposażone w czytelne wyświetlacze LCD i kilka przycisków do ustawiania parametrów ważenia.
Warto wiedzieć
Najbardziej zaawansowane wagi elektroniczne umożliwiają np. określenie objętości płynu czy wartości kalorycznej produktu.
Porządna waga kuchenna powinna mieć w zestawie kilka pojemników do ważenia produktów. To znacznie ułatwia jej obsługę. Inny pojemnik jest potrzebny do zważenia cukru czy innych produktów sypkich, inny do płynów. Niezbędna jest też płaska tacka, na której można ułożyć np. kawałek mięsa.
Wybierając wagę kuchenną trzeba również zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Najtańsze urządzenia oferują bardzo ograniczone możliwości w tym zakresie i w praktyce nadają się tylko do ważenia produktów sypkich.
Dobra waga kuchenna będzie przydatna w praktycznie każdej kuchni. Jej zakup szczególnie można polecić osobom uwielbiającym gotować w oparciu o precyzyjne przepisy oraz dbającym o linię – w ich przypadku przyda się funkcja pomiaru kaloryczności danego produktu.
Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty, jedynym sensownym rozwiązaniem jest zainwestowanie w wagę elektroniczną. Proste urządzenie można kupić już za kilkanaście złotych, te bardziej zaawansowane kosztują około 100 złotych.