To dzięki nim zwykłe produkty nabierają wspaniałego smaku. To one, umiejętnie użyte, decydują o wyjątkowości potrawy i kunszcie szefa kuchni. Przyprawy są niezbędnymi składnikami każdego dania. Podstawowymi są oczywiście sól i pieprz, ale na całym świecie stosuje się setki różnych przypraw, czasami o zaskakującym smaku i... niebotycznych cenach. Poznaj ranking 5 najdroższych przypraw świata, których wartość na wolnym rynku może przyprawić o zawroty głowy.
- Szafran – to zdecydowanie najdroższa przyprawa świata. Wysokiej jakości szafran potrafi kosztować 20-30 tysięcy złotych za kilogram! Oczywiście w sklepach kupujemy skromne porcje, w opakowaniach 0,5 lub 1-gramowych. Szafran ma bardzo intensywny aromat, dlatego wystarczy dodać kilka nitek, aby nadać potrawie wyjątkowy smak (szafran w zbyt dużej ilości jest trujący!). Przyprawa pochodzi z Azji Mniejszej, ale w Polsce jest znana od setek lat. Najczęściej stosuje się ją do ryb i flaków.
- Goździki – powszechnie używane do dań z dziczyzny, ale także do przetworów i ciast. Goździki pochodzą z Indonezji, ale obecnie są najczęściej uprawiane w Brazylii – cena kilograma tej przyprawy oscyluje w granicach 400 złotych (tańsze są odmiany indonezyjskie).
- Kardamon – to jedna z najstarszych przypraw świata. Pochodzi z Indii, a obecnie jest uprawiana także na Sri Lance czy w Tanzanii. Kardamon doskonale pasuje do ryb, steków czy pieczonej kaczki. Ma bardzo intensywny aromat i osiąga wysokie ceny na wolnym rynku. Za kilogram przyprawy trzeba zapłacić około 300 złotych.
- Wanilia – podstawowa przyprawa cukiernicza, którą dodaje się do lodów, ciast czy tortów. Wanilię bardzo chętnie wykorzystuje też przemysł kosmetyczny, z uwagi na jej intensywny zapach składający się z około 200 aromatów. Wanilia pochodzi z Meksyku. Pałeczki najwyższej jakości mogą kosztować nawet, bagatela, 1200 złotych za kilogram.
- Cynamon – kolejna przyprawa cukiernicza. Jej ojczyzną jest Sri Lanka – najlepsze odmiany drzewa cynamonowca cejlońskiego rosną w okolicach Kolombo. Cynamon ma piękny aromat, ale jest on bardzo nietrwały, dlatego przyprawę lepiej jest kupować w małych porcjach. Przemawia za tym też jego wysoka cen – około 700 złotych za kilogram.
Wszystkie te przyprawy mają dwie wspólne cechy: bardzo wysokie ceny oraz wspaniałe aromaty. Na szczęście w domowej kuchni w zupełności wystarczą niewielkie ilości tych produktów, dlatego możesz ich używać bez obaw o stan swojego portfela.