Producenci opraw oświetleniowych zawsze podają maksymalną dopuszczalną moc źródła światła, najczęściej żarówki. Jeśli na oprawie znajduje się informacja „max. 40 W”, to wiemy już, że możemy w niej umieścić żarówkę o takiej właśnie mocy, co wynika z ograniczeń oprawy i obudowy w zakresie odporności na ciepło. Pewien problem może natomiast stanowić dobranie odpowiedniej żarówki LED, która przecież ma znacznie mniejszą moc. Po konkretne wskazówki zajrzyj do naszego poradnika.
Informacja producenta oprawy nie rozróżnia źródeł światła. Skoro na oprawie widnieje komunikat „max. 40 W”, to jest to jasna informacja, że maksymalna moc żarówki, jaką możesz zastosować w oprawce oświetleniowej, wynosi właśnie 40 W. Nie ma tutaj znaczenia czy mówimy o tradycyjnej żarówce, świetlówce czy żarówce LED.
Ponieważ jednak na rynku, w regularnej sprzedaży, nie znajdziemy aż tak mocnych żarówek LED, to należy zastosować przelicznik mocy źródła światła. To nic trudnego.
Żarówki LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, więc ich moc (pod względem zużycia energii) jest dużo niższa przy zachowaniu tej samej jasności. Jako ogólną zasadę przyjmij, że tradycyjnej żarówce o mocy 40 W odpowiada żarówka LED o mocy 6-8 W.
Ponieważ żarówki LED generują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne, oprawka zaprojektowana dla 40 W żarówki tradycyjnej może obsłużyć żarówkę LED o znacznie wyższej jasności, pod warunkiem, że jej rzeczywista moc (pobór energii) nie przekracza 40 W – odpowiada to tradycyjnej żarówce o mocy ok. 300-400 W.