W nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej stosuje się instalacje gazowe w kuchniach. Wpływa to na bezpieczeństwo domowników i niższe koszty budowy, ale z drugiej strony wymusza wybranie elektrycznej płyty grzewczej. Do wyboru są dwa rozwiązania: płyta indukcyjna lub płyta ceramiczna. W tym wpisie skupimy się na tej drugiej i podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.
Płyta ceramiczna musi oczywiście zostać podłączona do instalacji elektrycznej. Jednak jej rodzaj ma kluczowe znaczenie dla wyboru konkretnej płyty. Niektóre urządzenia pracują pod napięciem 230V, inne wymagają gniazda siłowego, czyli 400V. Dlatego najpierw sprawdź, czy w miejscu, w którym ma się znaleźć płyta, masz odpowiednią instalację.
Rada
Jeśli to tylko możliwe wybierz płytę na 400V – gotowanie na niej jest znacznie szybsze i efektywniejsze. W razie potrzeby zainwestuj w przerobienie instalacji i podłączenie gniazda siłowego.
Najbardziej popularne są płyty o szerokości od 58 do 60 centymetrów. To klasyczny rozmiar, który pasuje do praktycznie każdej kuchni. Jeśli jednak masz dużą rodzinę i często wykorzystujesz wszystkie pola grzewcze, to zastanów się nad wyborem większej płyty – nawet 90 centymetrowej. Będzie znacznie droższa i trudniejsza w osadzeniu w blacie, ale praktyczna.
W przypadku singli i bezdzietnych par w zupełności wystarczająca może się natomiast okazać płyta o szerokości 30 centymetrów, która ma tylko 2 pola grzewcze.
Na tym naprawdę nie warto oszczędzać. Tanie płyty ceramiczne są wykonane z łatwo rysującego się materiału, który w skrajnych warunkach może się nawet odkształcić. Dlatego postaw na płytę, której powierzchnia została wykonana przez renomowanego producenta – ma to nawet większe znaczenie niż logo firmy, które sygnuje cały produkt.
Wygląd płyty to już rzecz gustu i oczekiwań. Jeśli zależy Ci na bardzo efektownym wykończeniu i maksymalnym zlicowaniu płyty z blatem, wybierz model bezramkowy. Będzie droższy, ale prezentuje się znacznie lepiej. Bezramkowa płyta jest również łatwiejsza w czyszczeniu.
Wybór płyty ceramicznej powinien być świadomy, co oznacza, że warto zdecydować się na urządzenie rzeczywiście odpowiadające potrzebom domowników. Jeśli gotujesz mało i raczej nie są to zupy, nie inwestuj w zakup płyty z funkcją Booster (pełnej mocy przekazywanej na 1 lub więcej pól grzewczych), bo i tak jej nie wykorzystasz. Na pewno natomiast przydadzą się takie funkcje, jak: minutnik, automatyczne wyłączanie po ustalonym czasie, ochrona przed przegrzaniem i zabezpieczenie przed dziećmi.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na parametr zużycia prądu. Nowoczesne płyty ceramiczne są już na tyle ekonomiczne, że gotowanie na nich wcale nie musi oznaczać drastycznego podwyższenia rachunków za energię.