Okap do zabudowy – dlaczego warto na niego postawić?

Remigisz Szulc
20.02.2018

Okap to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinny się znaleźć w kuchni. Umożliwia sprawne usunięcie uciążliwych zapachów i nadmiaru wilgoci poza pomieszczenie, dzięki czemu gotowanie jest przyjemniejsze, a w mieszkaniu czy w domu nie unosi się woń np. tłuszczu. W małej kuchni zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie okap do zabudowy. W tym poradniku wymieniamy jego najważniejsze zalety.

Estetyka

Nie ma wątpliwości, że okap do zabudowy jest najlepszym wyborem dla osób, które zwracają szczególną uwagę na wygląd całej kuchni. Urządzenie jest ukryte w szafce, dlatego go nie widać – nie ma zatem efektu przerwania ciągłości zabudowy. Standardowe okapy, choć wybór kształtów, kolorów i rodzajów wykończeń jest bardzo duży, rzucają się w oczy i mogą zdominować wygląd kuchni, co nie każdemu odpowiada.

Dodatkowe miejsce

Okap ukryty w szafce zajmuje oczywiście większość jej przestrzeni, ale zawsze zostaje kilka zakamarków, w których można ustawić np. przyprawy czy drobne akcesoria kuchenne. Z tego punktu widzenia zabudowany okap jest świetnym wyborem dla osób posiadających niewielką kuchnię, w tym szczególnie aneksy kuchenne w salonie.

Swoboda aranżacyjna

Umieszczenie standardowego okapu nad płytą grzewczą może być problematyczne z architektonicznego punktu widzenia. Jeśli kuchnia jest wyjątkowo mała czy nieustawna, spowoduje to trudności w przygotowaniu spójnego, efektownego projektu pomieszczenia. Jeśli jednak właściciele zdecydują się ukryć okap w szafce, projektant będzie mieć o wiele większą swobodę w aranżowaniu przestrzeni, co pozwoli stworzyć projekt w pełni odpowiadający oczekiwaniom – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Wady?

Naprawdę trudno jest znaleźć jakieś bardzo istotne wady okapu do zabudowy. Jedną z nich może być nieco wyższy koszt, ponieważ poza zakupem urządzenia, trzeba jeszcze zainwestować w dodatkową szafkę.

Niektórzy mogą także wskazywać na niską wydajność okapów do zabudowy. Prawdą jest, że takie urządzenia zwykle oferują o wiele gorsze parametry pracy niż standardowe, duże okapy zewnętrzne. Z drugiej strony w małej kuchni nie musi to być aż tak odczuwalne.

Okap kuchenny do zabudowy to bardzo ciekawe rozwiązanie – główne ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Jeśli twierdzisz, że takie urządzenie jest Ci potrzebne, rozważ wybór wersji umieszczanej w szafce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.