Mała kuchnia może być fajna

Marek Szydełko
23.07.2021

Mała kuchnia to cecha charakterystyczna kawalerek i mieszkań w blokach. To również rozwiązanie wybierane przez tych, którzy nie spędzają w tym pomieszczeniu dużej ilości czasu. Niezależnie od tego, dlaczego Twoja kuchnia jest mała, istnieje możliwość jej efektywnego zaaranżowania. Kilka porad oraz ciekawych inspiracji znajdziesz w tym artykule.

Zalety małej kuchni

Wiele osób myśli, iż mała kuchnia to same problemy. Takie stwierdzenia można uznać jako nieprawdziwe, gdyż kuchnia małych rodzajów może okazać się rozwiązaniem idealnym. Z pewnością osoby, które nie lubią przyrządzać posiłków, będą zadowolone z małej kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać więcej wolnej przestrzeni na pomieszczenia, które są użytkowane częściej. Mała kuchnia to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu bądź chęci na wielogodzinne sprzątanie. Dzięki małemu pomieszczeniu czynności potrzebne dla zachowania czystości będą dużo prostsze do wykonania, a kuchnia będzie lśniła po kilkudziesięciu minutach sprzątania. Warto o tym pomyśleć, gdyż jest to miejsce, które łatwo się brudzi. Tłuszcz, okruszki i inne zanieczyszczenia to norma w tym pomieszczeniu. Kolejna ważna zaleta to komfort użytkowania. W dużych kuchniach jest wiele szafek, można więc pogubić się i nie wiedzieć, które przedmioty i urządzenia są w konkretnym miejscu. W małej kuchni można ustawić przedmioty w taki sposób, aby wszystko co potrzebne było zawsze pod ręką. 

Odpowiednia aranżacja - klucz do sukcesu

Niezależnie od tego, ile czasu spędza się w kuchni, niezbędna jest odpowiednia ilość do przechowywania. Można przyrządzić wiele smacznych potraw, co powoduje, iż potrzebne są różne sprzęty i akcesoria. To wszystko trzeba zaś gdzieś poustawiać, aby korzystanie z kuchni było komfortowe. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja małej kuchni. Oto kilka porad i inspiracji, dzięki którym Twoja kuchnia stanie się funkcjonalna:

  • Szafki - w małej kuchni warto zastosować je na całej wysokości ściany. Dzięki temu można zyskać dużo miejsca do przechowywania sprzętów i akcesoriów. W wyższych partiach można ustawić te mniej używane, a w niższych te, których używa się częściej. To sprawia, iż korzystanie z kuchni będzie komfortowe. Takie zabudowanie szafkami wygląda nowocześnie, a odpowiednie kolory sprawią, iż pomieszczenie nie będzie przytłaczać. Więcej o kolorach dowiesz się z kolejnych fragmentów artykułu.
  • Blat roboczy - zależnie od potrzeb, należy dopasować ilość miejsca, które zostanie przeznaczona na taki blat. Warto unikać ustawiania na nim dodatkowych przedmiotów, aby w kuchni nie zapanował bałagan.
  • Wyspa - warto ustawić ją w domu czy mieszkaniu, gdzie kuchnia jest otwarta na salon. Taka wyspa może znaleźć się na granicy tych dwóch pomieszczeń. To dodatkowa przestrzeń do przechowywania, oraz przyrządzania i spożywania posiłków. Wyspa może być także stylowym dodatkiem. Wystarczy jedynie dobrać do niej hokery, aby całość nabrała nowoczesnego stylu.
  • Organizery - małe kuchnie bardzo je lubią. Dzięki nim można zachować porządek w szufladach i szafkach, co bardzo ułatwia przyrządzanie posiłków i korzystanie z kuchni.

Stylowo i nowocześnie

Minimalizm to doskonały rodzaj aranżacji w małej kuchni. Niestety łatwo jest zrobić coś, co sprawi, iż kuchnia będzie wydawała się jeszcze mniejsza. Należy zadbać o to, aby ilość ozdób była ograniczona. W kuchni tak naprawdę warto z nich zrezygnować, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Jeśli pragniesz zyskać nowoczesną kuchnię, warto wybierać jasne kolory. Szafki i fronty w białym lub jasnoszarym kolorze sprawdzą się idealnie. Jeśli do tego zestawu dołączy się blat w jasnobrązowym kolorze, efekt będzie niesamowity. Więcej informacji na temat mebli pasujących do małej kuchni znajdziesz na stronie https://sonito.pl/. Dzięki zastosowaniu jasnych kolorów można optycznie powiększyć pomieszczenie.

Warto unikać chaosu także w kwestii sprzętów kuchennych. Mowa tutaj o przedmiotach takich jak czajnik czy pojemnik na noże. Tego rodzaju przedmioty często umieszcza się na blacie. Warto zadbać o to, aby były one tego samego koloru. Optyczne powiększenie pomieszczenia można zyskać również dzięki elementom, które odbijają światło. Doskonale sprawdzą się lustra oraz lakierowane fronty.

Dla komfortu użytkowania oraz optycznego powiększenia przestrzeni, należy zadbać o światło. Naturalne jest najlepsze, a więc na oknach kuchni nie powinny znajdować się grube zasłony czy rolety. Oświetlenie małej kuchni powinno być wielopunktowe. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała dużo bardziej atrakcyjnie.

Podsumowanie

Mała kuchnia ma wiele zalet. Można urządzić ją w odpowiedni sposób, dzięki czemu bez względu na ilość czasu spędzanego w tym pomieszczeniu, każdy będzie zadowolony. Najważniejszy jest komfort, który można zapewnić poprzez umieszczenie szafek od podłogi aż po sufit. Przydadzą się także organizery, dzięki którym można zachować porządek i ład w kuchennych szafkach. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto wpuszczać do niego światło naturalne. Oświetlenie małej kuchni powinno być wielopunktowe. Elementy lustrzane to kolejny sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Wybierając kolory należy postawić na jasne odcienie. W tego rodzaju pomieszczeniach warto postawić na minimalizm. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała stylowo i nie będzie przytłaczać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie