Być może masz ją w swojej kuchni, ale nic dziwnego, że nazwa maizena niewiele Ci mówi. To znacznie mniej popularne określenie skrobi kukurydzianej. Ten produkt ma bardzo cenne właściwości odżywcze, a w ostatnich latach cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób stawiających na zdrową dietę. Wszystko dzięki jednej, bardzo istotnej cesze maizeny.
I to właśnie decyduje o tym, że skrobia kukurydziana znów wróciła do łask i pisze się o niej na blogach czy portalach poświęconych zdrowemu odżywianiu. Ponieważ maizena jest produktem w 100% bezglutenowym, śmiało może zagościć w diecie osób chorujących na celiakię czy po prostu wykluczających gluten ze swojego jadłospisu (najczęściej celem jest redukcja masy ciała).
Skrobia kukurydziana to oczywiście żadna nowość. Ludzkość stosuje ją od wieków, ale dziś wiemy znacznie więcej o jej potencjale kulinarnym. Przede wszystkim maizena może stanowić świetną alternatywę dla mąki. Nadaje się do wypieków, w tym ciast i pieczywa, ale równie dobrze można nią zagęścić sos czy zupę. Na tym jej zastosowanie się jednak nie kończy.
Bardzo ważną zaletą maizeny jest to, że praktycznie nie ma ona ani smaku, ani aromatu. Dzięki tej „przezroczystości” nadaje się do praktycznie wszystkich dań, do których standardowo używamy mąki. Jednocześnie nie wpływa na ich smak, co pozwoli podkreślić naturalne nuty głównego produktu, np. mięsa. Stosowanie skrobi śmiało możemy polecić osobom, które są przyzwyczajone chociażby do zagęszczania zup, ale nie przepadają za mączystym smakiem.
Ciekawostką jest fakt, że maizena świetnie zastępuje mąkę do podsypywania stolnicy. Dzięki temu prostemu zabiegowi zapobiegniesz przywieraniu rozwałkowywanego ciasta i uformujesz je do pożądanej postaci, jednocześnie nie zmieniając jego smaku.
Rada
Stosowanie skrobi ziemniaczanej zdecydowanie polecamy osobom uczulonym na gluten lub wykluczającym go z diety, które lubią tradycyjne potrawy przygotowywane na bazie mąki.
Maizena doskonale łączy się z wodą. Wystarczy lekko ją zwilżyć, aby uzyskać jednolity kleik, który można podawać np. osobom po operacjach. Nie brakuje również ludzi sięgających po skrobię w celu uzupełnienia diety proteinowej, zalecanej chociażby w czasie treningu czy wytężonej pracy.
Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że skrobia kukurydziana różni się od mąki tym, że pozyskuje się ją z białych pręcików kukurydzy – nie jest więc produktem z mielenia tej rośliny.