Lakierowane fronty kuchenne – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Lakierowane fronty meblowe są zdecydowanie najmodniejszym rozwiązaniem w świecie kuchennego designu. Do niedawna mogli sobie na to pozwolić tylko nieliczni, jednak ceny powoli spadają i coraz więcej osób decyduje się na wybór takich mebli. Trudno się temu dziwić: lakierowana kuchnia prezentuje się bardzo efektownie i elegancko, by nie napisać: prestiżowo. Warto jednak wiedzieć, że lakierowane fronty meblowe mają też swoje wady – szczególnie te w modnej wersji na wysoki połysk. Opiszemy je w naszym poradniku.

Zalety lakierowanej kuchni

Nie da się ukryć, że lakierowane fronty meblowe wyglądają znakomicie. Nawet jeśli meble zostały wykonane z płyty meblowej, to po polakierowaniu frontów całość wygląda naprawdę estetycznie. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest fakt, że kuchnia w lakierze może się wydawać znacznie droższa, niż jest w rzeczywistości. Wpłynie to na wartość nieruchomości przy ewentualnej odsprzedaży.

Lakierowane fronty meblowe są znakomitym wyborem do małych kuchni. Światło odbijające się od szafek jest miękkie, a to optycznie powiększa pomieszczenie – wydaje się być ono bardziej przestronne i jaśniejsze.

Oczywiście musimy pamiętać, że istnieją różne klasy lakierów, co bezpośrednio przekłada się na trwałość frontów. Nie warto na tym oszczędzać. Dobry lakier odpowiednio zabezpieczy szafki przed uszkodzeniem, np. porysowaniem paznokciem.

Wady, o których warto wiedzieć

Lakierowana kuchnia z pewnością nie jest idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób, które mają obsesję na punkcie czystości. Powód? Na takich frontach widać nawet najdrobniejsze zabrudzenia, a szczególnie odciski palców. Im ciemniejsze wybarwienie mebli, tym gorzej. Jeśli więc na widok drobnej smugi od razu chwytasz za ścierkę, to poważnie się zastanów nad tym wyborem lub postaw na lakierowanie z efektem matu.

Decydują się na lakierowane fronty meblowe należy zwrócić baczną uwagę na uchwyty. Powinny one zapewniać swobodny chwyt i wyraźnie odstawać od płyty. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko przypadkowego uszkodzenia warstwy lakieru, co byłoby bardzo widoczne i trudne do naprawienia.

Rada

Maniakom czystości zdecydowanie odradzamy szafki bezuchwytowe, czyli otwierane poprzez naciśnięcie drzwiczek – na lakierowanej powierzchni bez przerwy będzie widać odciski palców.

Lakierowane fronty meblowe to klasyczny przykład rozwiązania, które jest bardzo efektowne, ale jednocześnie mało praktyczne. Trzeba sobie z tego zdać sprawę, aby nie dopuścić do sytuacji, w której moda będzie stać w sprzeczności z wygodą użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.