Kupujemy sprzęt AGD do kuchni. Na co zwrócić uwagę? 5 ważnych zasad

Piotr Kowalczyk
19.09.2016

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez sprzętu AGD. Na rynku jest zatrzęsienie przeróżnych urządzeń, które ułatwiają nam życie, przyspieszają gotowanie i czynią je znacznie dokładniejszym i smaczniejszym. Gdy kupujemy sprzęt AGD do kuchni zwracamy uwagę głównie na cenę i wygląd. To jednak nie wszystko. Wydając sporo pieniędzy warto postawić na takie urządzenia, z których naprawdę będziemy zadowoleni. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? O czym pamiętać? Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Rzeczywiste potrzeby – wybierając sprzęt AGD do kuchni lepiej nie kierować się tylko modą czy opiniami znajomych. Nie każdy przecież potrzebuje najnowszego, najbardziej wydajnego piekarnika czy lodówki z kostkarką. Warto rzetelnie ocenić własne potrzeby, aby nie przepłacać i w przyszłości faktycznie wykorzystać możliwości wybranego sprzętu. 150 funkcji piekarnika brzmi świetnie, ale co z tego, skoro używana będzie 1-2?
  2. Zużycie energii – w dzisiejszych czasach na ten parametr po prostu trzeba zwracać uwagę. Sprzęt AGD, szczególnie lodówka i płyta grzewcza, zużywa bardzo dużo prądu. Wybierając urządzenia o klasie energetycznej A++ zamiast B można zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie, a więc dopłata z pewnością się zwróci.
  3. Wolnostojący czy do zabudowy? - trudny wybór między wysoką estetyką a kosztami. Sprzęt do zabudowy jest bardzo praktyczny, ponieważ w ogóle go nie widać – można dzięki temu stworzyć piękna, jednolitą kuchnię. Wadą jest natomiast znacznie wyższa cena i spore problemy z usuwaniem usterek (czasami wymaga rozkręcenia części szafek). Sprzęt wolnostojący jest tańszy i także estetyczny, choć nie dla każdego. W praktyce wybór najczęściej sprowadza się do tego, jakim budżetem dysponuje rodzina.
  4. Gwarancja – nie ma się co łudzić: współczesny sprzęt elektroniczny nie ma nic wspólnego z jakością tego produkowanego 20 lat temu. Jest praktycznie niemożliwe, aby współczesna lodówka pobiła rekordy żywotności ustanawiane chociażby przez popularne w naszym kraju Miński. Trzeba się z tym po prostu pogodzi i przyjąć, że okres eksploatacji obecnych urządzeń AGD wynosi do 10 lat. Dlatego warto zainwestować w zakup sprzętu objętego korzystną gwarancją. Marka producenta – co przykre – ma dziś marginalne znaczenie.
  5. Możliwości lokalowe – sprzęt AGD, przynajmniej ten duży, warto kupić dopiero po wykonaniu kuchni. Wówczas nie będzie problemu z idealnym dopasowaniem go do dostępnych przestrzeni. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na możliwości w zakresie rozmieszczenia poszczególnych sprzętów – chodzi m.in. o dostęp do prądu, gazu czy gniazda siłowego. Jeśli w bloku czy w domu nie ma przyłącza gazowego, trzeba będzie postawić na płytę elektryczną lub gazową – większość tych drugich wymaga podłączenia do instalacji 400V.

Oczywiście nikt nie powiedział, że w każdej kuchni musi się znaleźć kompletny zestaw urządzeń AGD. Jeśli rodzina raczej nie gotuje czy nie piecze ciast, to spokojnie może zrezygnować z piekarnika. Niezbędna jest praktycznie tylko lodówka oraz w większości przypadków także płyta grzewcza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie