Kupujemy lodówkę turystyczną. Jaką wybrać?

Antoni Kwapisz
03.04.2017

Lodówka turystyczna raczej nie przyda się w kuchni, ale jest bardzo pomocnym sprzętem podczas rodzinnych wyjazdów czy imprez w plenerze, chociażby w ogrodzie. Nic dziwnego, że takie urządzenia cieszą się niesłabnącą popularnością. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, jaką lodówkę turystyczną kupić i na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Rodzaje lodówek turystycznych

Szukając lodówki turystycznej na pewno zauważysz, że dostępne modele znacznie różnią się między sobą cenami. Jest to spowodowane tym, że poszczególne sprzęty działają na nieco innej zasadzie. Oto podstawowy podział:

  • Lodówka na wkłady mrożące – jest to najprostszy typ urządzenia, a co za tym idzie także najtańszy. Taką lodówkę można kupić już za mniej niż 100 złotych. Idea działania jest banalnie prosta. Lodówka to po prostu większy termos, w którym umieszcza się wcześniej zmrożone wkłady chłodzące. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać temperaturę około 10-12 stopni Celsjusza przez 8-10 godzin, w zależności od klasy lodówki.
  • Lodówka podłączana do gniazda samochodowego – w każdym samochodzie znajduje się gniazdo 12V, do którego można podłączyć różne sprzęty, w tym lodówkę turystyczną. Takie urządzenie jest więc szczególnie polecane osobom, które planują dłuższy wyjazd, np. na wakacje lub chcą spać na kempingu. Elektryczna lodówka turystyczna gwarantuje utrzymanie niskiej temperatury tak długo, jak tylko jest podłączona do źródła zasilania. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie zostawić lodówki w gniazdku na postoju, ponieważ doprowadzi to do rozładowania samochodowego akumulatora. Takie lodówki kosztują od około 150 złotych wzwyż.
  • Lodówka kompresorowa – konstrukcją bardzo przypomina zwykłą lodówkę do kuchni, ponieważ jest wyposażona w kompresor, który utrzymuje stałą, niską temperaturę, nawet bliską 0 stopni Celsjusza. Taka lodówka wymaga jednak stałego podłączenia do prądu, np. gniazda samochodowego, co oznacza, że sprawdzi się jedynie podczas jazdy lub w trakcie pobytu w miejscu z dostępem do energii elektrycznej. Lodówka kompresorowa jest też niestety droga – jej koszt to od około 2000 złotych wzwyż.

Biorąc pod uwagę zalety i wady różnych typów lodówek turystycznych można już wybrać model, który najlepiej spełni oczekiwania właściciela. Jeśli potrzebujesz prostego urządzenia do okazjonalnego wykorzystania podczas krótkich wycieczek – postaw na lodówkę z wkładami mrożącymi. Jeśli lodówka ma służyć podczas dłuższego wyjazdu – znacznie lepszym wyborem będzie urządzenie elektryczne. Lodówka kompresorowa to rozwiązanie dla entuzjastów i osób z grubszym portfelem, które stawiają na wysoką skuteczność chłodzenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kluczowa jest pojemność lodówki. Na rynku dominują urządzenia o pojemności od 10 do nawet 40 litrów i więcej. Tutaj wszystko zależy od potrzeb – na krótki piknik czy okazjonalny wyjazd w zupełności wystarczy mała lodówka, która pomieści 2-3 butelki wody i kanapki. Trzeba również pamiętać, że im pojemniejsza lodówka, tym dłuższy czas chłodzenia.

Bardzo ważna jest także głośność lodówki, co ma oczywiście znaczenie w przypadku urządzeń elektrycznych, szczególnie kompresorowych. Taka lodówka potrafi być naprawdę głośna i emitować hałas na poziomie 50 dB, co skutecznie obniży komfort podróży samochodem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.