Kulinarny plac zabaw czyli maluch i niania w kuchni

Marek Szydełko
11.10.2016

Dziecko, którym się opiekujesz notorycznie odmawia zjadania posiłków? Poznaj proste sposoby, dzięki którym malec nabierze apetytu na zdrowe, domowe potrawy.

Wbrew pozorom kuchnia nie musi służyć jedynie do przygotowywania posiłków. Wystarczy odrobina wyobraźni i zaangażowania, aby to – z pozoru niezbyt interesujące dla dzieci miejsce – zamienić w przestrzeń pełną kulinarnych przygód. To świetna opcja zarówno dla maluchów, które – pochłonięte zabawą z nianią – często odmawiają zjedzenia posiłku, jak i dzieci wykazujących niechęć do jedzenia konkretnych typów produktów.

Poznajemy owoce i warzywa

Nie oszukujmy się; dla wielu dzieci wybór pomiędzy słodkim batonikiem, a świeżym owocem jest oczywisty i – niestety – raczej nie pada on na wspomniany owoc. Jak to zmienić? Wystarczy, że wraz z maluchem wybierzesz się na zakupy w celu nabycia różnorodnych owoców i warzyw. Ważne, aby wśród kupowanych przez Was produktów znalazły się również takie, z którymi dziecko nie miało do tej pory styczności. Po powrocie do domu dokładniej umyjcie i obierzcie owoce, a następnie przystąpcie do zabawy polegającej na ocenie ich smaku. W tym celu należy podzielić kartkę na dwie części; jedna z nich będzie zawierała nazwy produktów, zaś druga – ich ocenę. Teraz wystarczy już tylko skosztować każdego z owoców i/lub warzyw, a następnie wpisać ocenę smaku do tabeli. Wygrywa produkt, który zdobędzie największą ilość punktów.

Jedzenie to zabawa!

Innym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest podanie posiłku w formie... zabawek. Jak to zrobić? Wystarczy wyposażyć się w wykałaczki i niemalże dowolny rodzaj żywności, a następnie – rzecz jasna wspólnie z maluchem - przygotować z nich zabawne ludziki czy też inne figurki, które finalnie trafią na talerz dziecka.

Książki kucharskie dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie smakuje maluchom, jak posiłek przygotowany własnymi siłami; rzecz jasna pod czujnym okiem niani. Obecnie w niemalże każdej księgarni dostępne są książki kucharskie stworzone z myślą o potrzebach dzieci. Warto namówić na ich zakup rodziców malucha, ponieważ obecność wspomnianej literatury pozwoli dziecku wczuć się w rolę prawdziwego szefa kuchni. Co istotne to fakt, że przepisy w nich zawarte są z reguły układane w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby organizmu malca na konkretne składniki żywnościowe.

Po więcej pomysłów na wspólne zagospodarowanie czasu z podopiecznym zapraszamy na www.niania.pl

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.