Kuchnie w wiejskim, sielskim stylu farmhouse

Krzysztof Jagielski
22.10.2021

Proste, minimalistyczne kuchnie od dobrych kilku lat królują w naszych wnętrzach. Architekci wnętrz forsują modę na modernistyczne meble, bez zbędnych zdobień z jak najmniejszą liczbą sprzętów na widoku. W rezultacie kuchnie te przypominają sterylne laboratoria. Nie każdy w tego typu wnętrzu będzie czuł się dobrze. W kontrze do tego trendu można postawić kuchnie w stylu modern farmhouse.

Osoby z romantycznym usposobieniem ceniące sobie twórczy rozgardiasz, z dużym upodobaniem do ciekawych dodatków, w stylu modern farmhouse będą czuć się jak ryba w wodzie. Czym powinno wyróżniać się wnętrze urządzone w tym stylu?

Jak urządzić kuchnię w stylu farmhouse?

Modern farmhouse to tak naprawdę mieszanka różnych stylów. Meble w prostym, naturalnym stylu skandynawskim łączone są z industrialnymi dodatkami. Nie brak również rustykalnych elementów wyposażenia kuchni - miedzianych garnków, patelni, starych młynków do kawy. 

Modern w języku angielskim oznacza nowoczesność, słowo farmhaous odnosi się z kolei do domków wiejskiego. Styl modern farm hous jest to więc połączenie nowoczesnych rozwiązań z romantycznym, sielskim charakterem całego wnętrza. Rustykalne kuchnie są więc jedynie inspiracją do tworzenia eklektycznego stylu. Połączenie nowego ze starym najlepiej oddaje charakterystykę tego stylu. Rustykalne, skandynawskie, industrialne a nawet prowansalskie – tego typu style wnętrz farmhouse możemy zastosować. 

Drewniany, postarzany stół w stylu farmouse

Urządzanie kuchni w tym stylu najlepiej zacząć od wyboru mebli kuchennych? Właśnie, że nie. Centralne miejsce w kuchni powinien zajmować stół. To właśnie on powinien stanowić serce całego pomieszczenia, skupiający życie rodziny. Najlepiej gdy jest specjalnie postarzany. Świetnie w tym stylu prezentują się meble drewniane z metalowymi, rzeźbionymi nogami. Dopełnieniem stołu powinien być kredens. Z pomocą w doborze odpowiedniego mebla przychodzą nam pchle targi. Stare drewniane kredensy, z licznymi przeszkleniami, malowane na biało to strzał w dziesiątkę. Warto też przeczesać strychy i komórki naszych rodziców oraz dziadków. Być może kryją niezwykłe skarby, za pomocą których o wiele łatwiej urządzić kuchnię w stylu farmhouse. 

Dodatki w rustykalnym stylu 

Wbrew pozorom o wiele łatwiej jest znaleźć meble kuchenne pasujące do farmhouse niż dodatki czy wspomniany wcześniej stół. Meble powinny być proste, najlepiej białe, z drewnianym blatem roboczym. Sami przyznamy, że w popularnych sieciach meblowych nie brak tego typu rozwiązań. Dobrze też gdy mają kute, żelazne uchwyty. Ciekawym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna. Jeśli budżet pozwala warto umieścić w niej kuchenkę. Wiszące nad nią miedziane rondle, patelnie będą tworzyć sielski, wiejski klimat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie