Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni? Podpowiadamy!

Maciej Piwowski
16.11.2017

Choć coraz więcej osób cieszy się już komfortem posiadania zmywarki, to nadal niezbędnym elementem każdej kuchni jest zlewozmywak. Przydaje się on, gdy trzeba umyć mały talerz czy kubek, obrać i umyć ziemniaki czy odlać wodę po gotowaniu makaronu. Na rynku są cztery podstawowe kategorie zlewozmywaków: jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe oraz dwu i pół komorowe. Który wybierzesz do swojej kuchni? Ułatwimy Ci podjęcie decyzji!

Zlewozmywak jednokomorowy – nie tylko dla singla

Przyjęło się, że takie zlewozmywaki wybierają tylko osoby mieszkające samotnie, ewentualnie bezdzietne pary. Jednak w dobie wszechobecnych zmywarek to rozwiązanie równie dobrze może się sprawdzić w kuchni rodzinnej. Jeśli zlewozmywak jest dodatkowo wyposażony w ociekacz, to tak naprawdę trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie byłby on wystarczający dla domowników.

Zaletą zlewozmywaka jednokomorowego jest też estetyczny wygląd i łatwe wkomponowanie go w niewielki blat, co ma znaczenie w przypadku małych kuchni.

Zlewozmywak półtorakomorowy – złoty środek?

Takie zlewozmywaki zaczęły się pojawiać na naszym rynku stosunkowo niedawno i były odpowiedzią na potrzeby osób, które uważały, że zlewozmywak jednokomorowy jest dla nich zbyt mały, a jednocześnie w ich kuchniach brakowało miejsca na zlewozmywak dwukomorowy.

W takim zlewozmywaku do dyspozycji mamy jedną pełną komorę oraz jedną znacznie mniejszą, w której można np. umyć sztućce czy opłukać owoce. Decydując się na to rozwiązanie zwróć szczególną uwagę na wybór baterii, która powinna być na tyle długa, aby dosięgnąć do drugiej komory. Tutaj świetnie sprawdzi się bateria z wyjmowaną słuchawką.

Zlewozmywak dwukomorowy – idealny do wyspy

Takie zlewozmywaki jeszcze kilkanaście lat temu były standardem w rodzinnych kuchniach, ponieważ mało kto mógł sobie pozwolić na posiadanie zmywarki. Obecnie dwie komory wybierają przede wszystkim osoby dysponujące dużymi kuchniami. Zlewozmywak dwukomorowy znakomicie prezentuje się na wyspie kuchennej i jest bardzo praktyczny podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Dwie komory dają wiele możliwości w zakresie ich wykorzystania, jednak trzeba pamiętać, taki zlewozmywak jest znacznie droższy i wymaga poświęcenia dużej ilości miejsca na blacie.

Zlewozmywak dwu i pół komorowy – na bogato!

Są to rzadko spotykane zlewozmywaki, przeznaczone głównie do bardzo dużych kuchni. Dodatkowa, znacznie mniejsza komora, świetnie nadaje się do mycia i suszenia sztućców czy drobnych owoców. Jednak z uwagi na to, że ten zlewozmywak zajmuje wiele miejsca, jest wybierany sporadycznie. Zainteresuj się nim tylko w sytuacji, gdy nie masz zmywarki i naprawdę dużo gotujesz oraz zmywasz.

Podsumowując: najbardziej uniwersalnym wyborem będzie zlewozmywak półtorakomorowy lub dwukomorowy, jednak jeśli cieszysz się posiadaniem zmywarki i potrafisz zadbać o porządek w kuchni, spokojnie wystarczy Ci także model z jedną komorą.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.