Jaki blat kuchenny wybrać? Najpopularniejsze materiały

Remigisz Szulc
08.02.2018

Blat to najważniejszy element zabudowy kuchennej. Jest najmocniej eksploatowany, dlatego powinien gwarantować odpowiednią wytrzymałość. Ważne są również jego walory estetyczne. Osoby wykańczające swoją kuchnię stają więc przed nie lada wyzwaniem. Wybór blatu nie jest wcale taki prosty, zwłaszcza w sytuacji, gdy do dyspozycji jest mocno ograniczony budżet. W tym poradniku wskazujemy najpopularniejsze rozwiązania.

Blat z laminatu

Laminowana płyta MDF to wybór dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja. Blaty z laminatu nie grzeszą urodą, sprawiają niezbyt dobre wrażenie, ale są całkiem praktyczne. Niska cena to ich niejedyna zaleta.

Warto podkreślić mnogość wersji kolorystycznych oraz faktur. Blat może być idealnie gładki lub lekko chropowaty. Nie ma żadnego problemu z dobraniem wykończenia idealnie pasującego do frontów szafek czy koloru podłogi. Blat z laminatu jest także lekki, dzięki czemu nie trzeba zamawiać kuchni z grubszej, a więc droższej płyty.

Wadą blatu z laminatu jest kiepska estetyka oraz podatność na zarysowania. Niezbędne będzie korzystanie z deski do krojenia.

Blat z granitu

To marzenie wielu osób, które jest jednak trudne do zrealizowania przy ograniczonym budżecie. Blat z granitu będzie nawet kilkakrotnie droższy niż z laminatu. Z uwagi na sporą wagę niezbędne jest także wykonanie szafek kuchennych z grubszej płyty. Co otrzymujemy w zamian?

Przede wszystkim bardzo efektowny wygląd i ogromną trwałość. Blat z granitu prezentuje się ekskluzywnie, dlatego świetnie pasuje do eleganckiej kuchni i szafek wykończonych lakierem. Można z niego korzystać bez deski do krojenia. Jest odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, gwałtowne zmiany temperatury.

Blat z konglomeratu

Takie blaty zyskują na popularności, ponieważ dają namiastkę luksusu, a przy tym są wyraźnie tańsze niż granitowe. Konglomerat to mieszanka kilku materiałów. Z daleka przypomina naturalny kamień. Prezentuje się bardzo efektownie, jest łatwy w pielęgnacji i odporny na uszkodzenia. To bardzo dobry wybór dla osób, które nie akceptują wyglądu laminatu, ale jednocześnie nie stać ich na blat z granitu.

Właściwie jedyną istotną wadą konglomeratu jest to, że można łatwo trafić na produkt niskiej jakości, który będzie się przebarwiać i rysować. Uwaga na przesadne oszczędności!

Blat z kompozytu

Absolutny hit w urządzaniu kuchni. Blaty z kompozytu są wybierane przez osoby, którym zależy na najwyższej jakości i bardzo efektownym wyglądzie. Ten materiał, np. Staron, świetnie pasuje do nowoczesnych kuchni. Jest bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia, elastyczny.

Wada? Bardzo wysoka cena, która może przekroczyć nawet koszt zakupu blatu z granitu. Dlatego wciąż niewiele osób pozwala sobie na taki luksus. Blaty kompozytowe są rzadkością w polskich kuchniach.

Wybór konkretnego blatu zależy więc wyłącznie od tego, jakim dysponujesz budżetem. Najrozsądniejszym wyborem wydaje się być konglomerat, który oferuje bardzo przyzwoitą jakość i estetykę za relatywnie niewysoką cenę.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.