Jak wykorzystać szafkę narożną w zabudowie kuchennej? Cztery proste sposoby

Remigisz Szulc
20.07.2018

Szafki narożne zawsze były i będą bardzo problematyczne. Trudno w 100% wykorzystać ich przestrzeń, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, projektanci starają się z nich rezygnować. W standardowej kuchni nie da się jednak tego uniknąć i w zabudowie na pewno znajdzie się przynajmniej jedna szafka narożna. Jak ją zatem wykorzystać, aby nie mieć poczucia marnowania cennego miejsca? Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery ciekawe rozwiązania.

Płyta grzewcza

Niewiele osób bierze to rozwiązanie pod uwagę, ponieważ panuje przekonanie, że utrudniłoby ono korzystanie z płyty grzewczej. To nieprawda. Szafka narożna jest bardzo dobrym miejscem na umieszczenie płyty, zwłaszcza takiej w nietypowym kształcie (na rynku spotyka się już płyty pięciokątne czy nawet trójkątne). Jeśli stolarzowi dodatkowo udałoby się stworzyć szafkę narożną, w której zmieścimy piekarnik, to problem zostałby z miejsca rozwiązany.

Rada

Pamiętaj, że aby płyta grzewcza była w pełni funkcjonalna i zaspokajała potrzeby standardowej rodziny, powinna mieć przynajmniej 60 cm szerokości.

Zlewozmywak

Jeśli nie płyta, to właśnie zlewozmywak! Bez trudu można już znaleźć zlewozmywaki w nietypowych kształtach, które świetnie wpasowują się w blat nad szafką narożną. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że ewentualna wysoka wylewka nie będzie utrudniać dostępu do okna. Zastosowanie zlewozmywaka w takim miejscu bez wątpienia poprawia funkcjonalność kuchni.

No dobrze, ale co z wnętrzem szafki? Jeśli znajdzie się nad nią zlewozmywak, bardzo dobrym pomysłem będzie wykorzystanie szafki do przechowywania w niej śmietników na segregowane odpady. Można w niej również trzymać środki chemiczne.

Wysuwane szuflady

Nie wszyscy wiedzą, że utalentowany stolarz bez trudu wykona szafkę kuchenną z wysuwanymi szufladami, korzystając przy tym ze specjalnych prowadnic. W takich szufladach można przechowywać przyprawy, chemię kuchenną, ścierki, woreczki i inne drobiazgi, na które zawsze brakuje miejsca. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że nie umożliwia ono na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni wewnątrz szafki.

Kosz cargo

To zdecydowanie najprostsze, ale jednocześnie najdroższe rozwiązanie. Szafki narożne idealnie nadają się do tego, by zastosować w nich system wysuwanych koszy cargo. Umożliwia to optymalne wykorzystanie przestrzeni i ułatwia przechowywanie np. garnków czy patelni, ewentualnie małego AGD. Jest tylko jeden problem: kosze cargo są drogie. Koszt takiego rozwiązania spokojnie może przekroczyć cenę samej szafki.

Wiesz już, w jaki sposób możesz wykorzystać szafkę narożną w swojej kuchni. Nie jest to zatem aż tak problematyczne rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać. Wybór należy do Ciebie.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie