Jak uniknąć upału w kuchni?

Mariusz Siwko
21.06.2021

Kuchnia jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń w domu. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, iż regularnie przygotowujemy w niej gorące posiłki, robimy sobie herbatę czy kawę, a także używamy w niej wielu urządzeń elektrycznych generujących ciepło (lodówka, piekarnik, zmywarka etc.). Latem temperatura w kuchni może być nie do zniesienia, dlatego warto zadbać o to, aby uniknąć w niej upału. Kilka sposobów znajdziesz w naszym poradniku.

Klimatyzacja

Zaczynamy od najskuteczniejszej broni w walce z upałem w kuchni. Klimatyzacja wcale nie jest taka droga w eksploatacji, a tym bardziej w montażu – porządny klimatyzator typu split można mieć już za około 2500 złotych. To bardzo dobra inwestycja, która znacząco poprawi komfort przygotowywania posiłków w kuchni.

Wiatrak

Jeśli montaż klimatyzacji nie wchodzi w grę z przyczyn finansowych czy technicznych, to warto zastanowić się nad zamontowaniem wiatraka. Powinien on być przymocowany pod sufitem, dzięki czemu ruch powietrza będzie odczuwalny w całej kuchni (i unikniemy przeziębienia). Taki wiatrak można mieć już za około 100-150 złotych.

Rolety okienne

Bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w kuchni znajdują się okna skierowane na południe lub zachód. Wówczas naprawdę warto pomyśleć o zainwestowaniu w rolety zewnętrzne, które zagwarantują ochronę przed palącym słońcem. Alternatywą dla nich mogą być markizy, ewentualnie żaluzje czy roletki wewnętrzne, które jednak pełnią bardziej funkcję zacieniającą niż chroniącą przed upałem.

Sprawna wentylacja (najlepiej mechaniczna)

Jeśli dopiero jesteś na etapie budowy domu, to koniecznie rozważ zainwestowanie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. To bardzo skuteczny sposób na uniknięcie upału nie tylko w kuchni, ale też w całym domu. Wentylacja zadba o sprawną wymianę powietrza, co pozytywnie wpłynie na temperaturę oraz klimat.

Używaj okapu

Masz okap kuchenny? W takim razie korzystaj z niego za każdym razem, gdy przyrządzasz jakieś gorące potrawy. Okap nie tylko minimalizuje nieprzyjemne zapachy, ale też dba o wyprowadzanie na zewnątrz budynku ogrzanego powietrza z procesu smażenia czy pieczenia. Warto więc regularnie uruchamiać to urządzenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.