Jak prosto i niedrogo odmienić wygląd kuchni w zaledwie jeden weekend?

Krzysztof Jagielski
23.07.2018

Twoja kuchnia najlepszy okres ma już dawno za sobą? Widzisz, że to najwyższy czas na remont, ale jak na złość nie możesz sobie teraz na niego pozwolić? Spokojnie, wcale nie musisz głęboko sięgać do kieszeni. Diametralna zmiana wyglądu kuchni nie zawsze wymaga znaczących inwestycji. Na tym etapie wszystko, czego potrzebujesz, to dobre chęci, dwie ręce i… wolny weekend. Poznaj kilka świetnych, tanich i prostych sposobów na nadanie starej kuchni nowego wystroju.

Porządki!

Zacznijmy od najprostszej, choć dość czasochłonnej czynności. W sobotę wstań bardzo wcześnie i zabierz się za gruntowne posprzątanie kuchni. Nie ma tutaj znaczenia, że co tydzień myjesz blaty i podłogi. Uwierz, że raz na jakiś czas niezbędne jest bardziej kompleksowe podejście do sprawy.

Odsuń szafki kuchenne i przekonaj się, ile kurzu się za nimi kryje. Bardzo dokładnie umyj wszystkie powierzchnie ceramiczne, fronty szafek, rury gazowe, kuchenkę, parapet, okno, grzejnik i wszystkie inne elementy, którym na co dzień nie poświęcasz uwagi. To już da bardzo dobre efekty.

Pozbądź się gratów

I nie kieruj się tutaj żadnymi sentymentami! Na pewno w Twojej kuchni znajduje się wiele przedmiotów, które są brzydkie, zniszczone, zużyte i tylko niepotrzebnie zabierają miejsce. To normalne, bo większość z nas ma tendencję do chomikowania różnych rzeczy, których później się nie dostrzega.

Możesz pójść nawet o krok dalej i pozbyć się części starych szafek kuchennych. Oczywiście ma to sens jedynie w przypadku, gdy i tak nie wykorzystujesz w pełni swoich mebli. Cel jest prosty: w kuchni musi zrobić się nieco luźniej, dzięki czemu optycznie (i faktycznie) stanie się ona bardziej przestronna. To umożliwi Ci dalsze działania.

Pomaluj fronty meblowe

Jeśli nie stać Cię na wymianę zabudowy kuchennej, ale jednocześnie nie możesz już patrzeć na zniszczone fronty, po prostu je pomaluj. To nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Kup specjalną farbę do śliskich powierzchni (lub do drewna, jeśli Twoje meble są wykonane z tego materiału) i do dzieła!

Po kilku godzinach pracy będziesz mieć wrażenie, że znajdujesz się w zupełnie innym pomieszczeniu. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, to radzimy wybrać jasny kolor frontów – może to być np. wciąż bardzo modny biały.

Gustowne dodatki

Gdy w niedzielę uznasz, że farba na frontach zdążyła już wyschnąć, możesz zabrać się za ponowne ustawienie mebli. Kuchnia będzie sprawiać wrażenie pustej, dlatego czas najwyższy dobrać do niej jakieś efektowne dodatki. Pamiętaj, aby z tym nie przesadzać. W zupełności wystarczy kilka drobnych akcentów, dzięki którym pomieszczenie nabierze charakteru. Mogą to być np. nowe kubki w jednolitym kolorze, serwety, ładna zasłona lub żaluzja na okno, wazon ze świeżymi kwiatami. Uwolnij wyobraźnię – masz na to cały dzień.

Gotowe. Wcale nie było tak trudno, prawda? Uwierz, że dzięki tym prostym czynnościom znacznie odmienisz wystrój kuchni i nie wydasz na to dużych pieniędzy. Zabierz się do pracy już w najbliższy wolny weekend.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie