Jak połączyć blaty kuchenne? Sprawdź popularne metody

Mateusz Nowak
10.11.2021

Blaty kuchenne powinny być nie tylko estetyczne i idealnie dopasowane do wyglądu całej kuchni, ale także trwałe i funkcjonalne. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed wykonawcą zabudowy kuchennej jest umiejętne połączenie ze sobą poszczególnych blatów. Można to zrobić na kilka sposobów, a najpopularniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Łączenie blatów na klej

To stosunkowo nowatorska metoda, którą stosuje się przede wszystkim w przypadku łączenia blatów wykonanych z kamienia lub konglomeratu. Jest to metoda eliminująca konieczność zastosowania łączników, dzięki czemu blat tworzy jednolitą powierzchnię i prezentuje się bardzo efektownie.

Pamiętajmy natomiast, że o zastosowaniu tej metody trzeba pomyśleć już na etapie zamawiania blatów na wymiar. Konieczne jest bowiem wykonanie odpowiednich frezów oraz zostawienie miejsc do połączeń pod spodem blatu. Linie cięcia muszą być również zrobione perfekcyjnie, aby nic nie odstawało – nie mamy tutaj przecież możliwości zamaskowania szpar czy defektów materiału.

Łączenie blatów na silikon

Ta metoda jest już stosowana od dawna, ale nie zyskała sobie wielu zwolenników. Dlaczego? Ponieważ jest dość dyskusyjna, jeśli chodzi o estetykę. Łączenie na silikon można polecić w zasadzie tylko wtedy, gdy kolor blatu pozwala zniwelować widoczność łączenia. Trzeba to również wykonać z dużą dokładnością.

Po stronie zalet tej metody na pewno można wymienić szczelność. Silikon eliminuje ryzyko podciekania wody pod blat, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania mebli z drewna lub płyty meblowej – nie trzeba będzie się obawiać, że np. szafka pod blatem zacznie gnić z powodu wilgoci.

Użycie listew do łączenia blatów

Wciąż najpopularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet, natomiast jedną zasadniczą wadę – listwy są dyskusyjne pod względem estetycznym. Nie ma tutaj również mowy o tym, aby zachować jednolitą powierzchnię blatów, przez co od razu widać miejsca ich łączenia.

Z drugiej jednak strony listwy są rozwiązaniem tanim, bardzo skutecznym, a także dobrze zabezpieczającym blaty i meble przed zawilgoceniem (choć i tak zaleca się dodatkowe użycie silikonu w miejscach łączenia). Dodatkowo listwy pozwalają zamaskować ewentualne niedokładności cięcia blatów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.