Gotowy zestaw kuchenny – czy warto się nim zainteresować?

Aneta Kwapisz
23.04.2018

Nie każdego stać na to, by wydać kilkanaście tysięcy złotych na piękną zabudowę kuchenną na wymiar. Niektórzy ratują się usługami tańszych stolarzy, inni szukają mebli używanych. Nie brakuje także osób, które kuszone niską ceną rozważają zakup gotowego zestawu kuchennego. Najczęściej możemy je znaleźć w marketach budowlanych czy meblowych. To nie jest zły pomysł, o ile ma się świadomość wad tego rozwiązania.

Meble kuchenne za kilkaset złotych?

To jest jak najbardziej możliwe. We wspomnianych marketach bez trudu znajdziemy gotowe zestawy kuchenne w cenie grubo poniżej 1000 złotych – oczywiście bez blatu. Nie ma się jednak co łudzić: cena mówi wszystko o jakości. Najczęściej są to meble wykonane z bardzo cienkiej płyty, wykończone najtańszą okleiną, wyposażone w chińskie zawiasy i pozbawione takich przydatnych dodatków, jak ciche prowadnice, domykacze czy kosze cargo.

Jeśli akceptujesz to wszystko i nie oczekujesz nie wiadomo czego w cenie np. 700 złotych, to gotowy zestaw kuchenny może być dla Ciebie niezłym rozwiązaniem. Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę, że te meble nie posłużą zbyt długo, choć wszystko zależy tutaj od intensywności eksploatacji.

Problemy z dopasowaniem do pomieszczenia

Gotowe zestawy kuchenne mają zasadniczą wadę: są uniwersalne, a to oznacza, że praktycznie nie da się ich w 100% dopasować do konkretnej kuchni. Zawsze zdarzy się tak, że ciąg szafek kończy się akurat 15 centymetrów od ściany, przez co powstanie brzydka, niemożliwa do zagospodarowania przerwa.

Problem można częściowo zniwelować wykonując dokładny pomiar kuchni i tworząc projekt, który umożliwi jak najlepsze wykorzystanie gotowych mebli. Szafki można przecież umieścić na różnych ścianach, pamiętając jednak o przebiegu instalacji (wodociągowej, gazowej i elektrycznej).

Kiedy ma to sens?

Przede wszystkim wtedy, gdy naprawdę nie stać Cię na zabudowę kuchenną. Gotowy zestaw meblowy nie grzeszy urodą i jakością, ale jest bardzo tani. To dobre rozwiązania dla osób, które chcą spokojnie uzbierać pieniądze na coś lepszego, a teraz po prostu potrzebują miejsca do przygotowywania posiłków i przechowywania akcesoriów kuchennych.

Gotowy zestaw kuchenny sprawdzi się także w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem. Lokatorom lepiej nie fundować drogiej zabudowy, bo szansa na to, że ją uszanują, jest nikła.

Taki zestaw może być również dobrym wyborem dla osób, które nie mają i nie będą mieć pieniędzy na nic lepszego, a chcą wymienić stare, mocno zniszczone meble. Nowe szafki, choćby najtańsze, będą wyglądać lepiej, a ich zakup nie zrujnuje skromnego budżetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.