Drewno nad blatem kuchennym – czy to dobry pomysł?

Maciej Piwowski
30.04.2021

Jednym ze standardowych problemów, na jakie napotykamy projektując kuchnię jest kwestia tego, czym wykończyć przestrzeń nad blatem roboczym. Można do tego użyć płytek, szkła, tworzywa sztucznego, ale coraz więcej osób decyduje się na drewno. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Sprawdź w naszym poradniku.

Bezdyskusyjna estetyka

Drewno nad blatem kuchennym z całą pewnością jest rozwiązaniem, które może zachwycić. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy drewno egzotyczne o pięknym wybarwieniu, które doskonale koreluje pod względem estetyki z całą zabudową kuchenną. To argument przemawiający za wybraniem okładziny z drewna.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest jego niesztampowość. Na taki krok mogą zdecydować się osoby, którym bardzo zależy na unikalnym charakterze kuchni, preferującym niestandardowy design, chcącym się wyróżniać. Drewno nad blatem kuchennym wciąż jest stosunkowo rzadko spotykane.

Warto również wspomnieć o estetycznej uniwersalności drewna, które dobrze dopasowuje się do innych materiałów i będzie się świetnie prezentować niezależnie od tego, w jakim kierunku stylistycznym została urządzona kuchnia.

Są jednak i wady

Drewno nad blatem kuchennym jest rozwiązaniem mocno ryzykownym, a już szczególnie, gdy mówimy o odcinku nad płytą grzewczą. Może się okazać, że po kilku miesiącach na drewnie pojawią się brzydkie przebarwienia spowodowane kontaktem z wysoką temperaturą. Dlatego radzimy bardzo dokładnie przemyśleć taką wizję.

Wadą tego rozwiązania jest również wysoka cena. Szczególnie drewno egzotyczne jest drogie, a zamawiając odcinki na wymiar trzeba się liczyć z niebotycznym kosztem, nawet w porównaniu z kamieniem, nie wspominając już o standardowych płytkach.

Poza tym drewno jest dość kłopotliwe w utrzymaniu w czystości. Powierzchnia nad blatem szybko się brudzi i trzeba ją regularnie myć, stosując do tego specjalne środki myjące bezpieczne dla drewna. Może się więc okazać, że po dłuższym użytkowaniu cały materiał wymaga solidnej renowacji, a to znów oznacza dodatkowe koszty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.