Dobra wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać?

Antoni Kwapisz
05.12.2016

Wyciskarki wolnoobrotowe stają się w naszym kraju bardzo popularne. Choć są dość drogie (szczególnie te porządne), to wizja przygotowania własnego, zdrowego soku owocowo-warzywnego kusi. Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł zakupu takiego urządzenia (które gwarantuje znacznie wyższą jakość soku niż sokowirówka), przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę wybierając dobrą wyciskarkę wolnoobrotową.

Jaka moc silnika?

Na rynku dominują urządzenia o mocy silnika od 150 do 400W. Wybór warto uzależnić przede wszystkim od tego, co zamierzamy wyciskać w urządzeniu. Jeśli będą to bardzo twarde warzywa, to lepiej wybrać wyciskarkę z mocniejszym silnikiem – ewentualnie wcześniej można taki produkt namoczyć.

Do typowego wyciskania owoców (jabłka, pomarańcze, ananas) w zupełności wystarczy natomiast urządzenie o mocy 150W, które w dodatku nie będzie pobierać zbyt dużo prądu.

Ważne!

Najlepiej jest wybrać urządzenie, które ma zabezpieczenie przed przeciążeniem. Dzięki temu unikniemy awarii sprzętu w razie próby wyciśnięcia zbyt twardego produktu.

Prędkość obrotów

To kluczowa cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę. Aby sok zachował jak najwięcej witamin, powinien być wyciskany przy prędkości maksymalnie 60 obrotów na minutę. Szybsze wyciskarki są tańsze, ale produkują sok niższej jakości.

Dobrze będzie, jeśli wyciskarka ma regulację obrotów. Wówczas można samodzielnie dobrać prędkość, przy której wychodzi najsmaczniejszy dla nas sok.

Wyposażenie

Większość wyciskarek wygląda podobnie i ma w zestawie te same dodatki. Mimo to dobrze jest sprawdzić, czy producent wyposażył swoje urządzenie w zabezpieczenie przed kapaniem oraz dodatkowe sito do przecierów. Niektóre wyciskarki mają także specjalne sita do robienia lodów i sorbetów.

Producent

Choć często mówi się, że marka nie ma znaczenia, to w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych warto wziąć pod uwagę renomę producenta. Są firmy, które specjalizują się w produkcji właśnie tych urządzeń – można wymienić chociażby Kuvings czy Hurom. Ich sprzęty są bardzo drogie, ale prezentują wysoką jakość wykonania i gwarantują najlepsze wyciskanie soku.

Co z wyciskarkami popularnych producentów, jak Zelmer, Philips czy Panasonic? Także są niezłe, ale można im wiele zarzucić. Użytkownicy często narzekają na to, że pulpa powstała z wyciśnięcia owoców i warzyw jest mokra. Kolejny problem to głośna praca i ograniczona żywotność silnika.

Trzeba jednak mieć na względzie także cenę – zwykle przynajmniej o połowę niższą niż w przypadku wyciskarek renomowanych producentów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie