Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek kuchnię bez lodówki. Zwykle jest to pierwsze urządzenie, o którym myślimy planując zakup sprzętu AGD. Lodówka pozwala przechowywać żywność, mrozić produkty, robić zapasy – jest po prostu niezbędna. Wybór urządzeń jest ogromny i każdy, kto wybierze się do sklepu, może zagubić się w setkach oznaczeń, dziwnych nazw i parametrów technicznych poszczególnych urządzeń. Oczywiście głównym kryterium zawsze jest cena – pod tym względem sprzęty może dzielić nawet kilka tysięcy złotych. Co ma wpływ na cenę lodówki? Przeczytaj.
Rozmiar
To oczywiste, że droższa będzie lodówka w rozmiarze amerykańskim, a tańsza standardowa, o wysokości do 180 centymetrów. Dla dysponujących bardzo ograniczonym budżetem przeznaczone są małe lodówki podblatowe bez zamrażarki. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiar lodówki dobiera się do potrzeb rodziny. Nie ma sensu kupować za dużej, ale za mała także będzie problematyczna w eksploatacji.
Klasa energetyczna
Współcześnie jest to szalenie ważny parametr, ponieważ lodówka pracuje praktycznie przez cały rok i ma istotny wpływ na wysokość rachunków za energię. Dlatego dobrze jest od razu zainwestować w urządzenie o lepszej klasie energetycznej. Producenci doskonale znają ten dylemat swoich klientów i wykorzystują go do podnoszenia cen urządzeń. Lodówka w klasie A+++ może być droższa od takiego samego modelu A+ o dobrych kilkaset złotych. Wówczas warto policzyć, kiedy ta dopłata się zwróci.
Sposób montażu
Praktycznie zawsze droższa będzie lodówka do zabudowy – dodatkowo trzeba pamiętać o koszcie szafki i drzwiczek oraz montażu. Dlatego jeśli głównym kryterium jest cena, a nie walory estetyczne, pozostaje wybór lodówki wolnostojącej.
Dodatkowe funkcje
Absolutnym rynkowym hitem jest od kilku lat system No Frost, którego popularność sprawiła, że lodówki wyposażone w tę technologię są dostępne na kieszeń przeciętnej rodziny. Jednak producenci nie dają za wygraną i wciąż wymyślają nowe udogodnienia – m.in. Multi AirFlow, komora świeżości, powłoka antybakteryjna, dystrybutor wody czy podwójny agregat (dzięki niemu chłodziarka i zamrażarka mogą pracować niezależnie).
Są to bardzo przydatne rozwiązania, za które jednak trzeba czasami słono zapłacić. Dlatego lepiej nie ulegać marketingowi i rzetelnie ocenić, czy dane udogodnienie rzeczywiście jest nam potrzebne, a tym samym czy warto za nie dopłacić.
Oczywiście na cenę lodówki wpływ mają też drobiazgi, jak kolor wykończenia, kostkarka do lodu, elektroniczny wyświetlacz itd. Są to jednak tzw. „bajery”. Kluczowe parametry wymieniliśmy w tekście i zachęcamy do ich sprawdzenia przed dokonaniem ostatecznego wyboru.