Czy warto wydać 50 tysięcy złotych na nową kuchnię? Argumenty za i przeciw

Remigisz Szulc
05.11.2018

Podana w tytule kwota jest oczywiście przykładowa. Równie dobrze można wydać na kuchnię dwa czy trzy razy więcej. Zawsze jednak należy sobie postawić pytanie: czy warto? Kuchnia, która kosztuje np. 50 tysięcy złotych, z pewnością będzie zachwycająca, jednak to wciąż… tylko kuchnia. W naszym poradniku znajdziesz argumenty, które powinny Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Kuchnia za 50 tysięcy złotych: dlaczego warto?

Najważniejszym argumentem uzasadniającym poniesienie tak dużego wydatku na kuchnię jest oczywiście estetyka. Jeśli dysponujesz znacznym budżetem i nie musisz się szczególnie ograniczać, to kosztowna kuchnia niemal na pewno spełni Twoje oczekiwania pod względem designu. Kwota 50 tysięcy złotych lub wyższa pozwala już popuścić wodze fantazji i zdecydować się na rozwiązania z górnej półki. Nawet laik już na pierwszy rzut oka odróżni tanie i bardzo drogie meble kuchenne.

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć zainwestowanie w tak drogą kuchnię, jest funkcjonalność. Wysoki budżet pozwala zlecić wykonanie profesjonalnego projektu, który uwzględni wszystkie oczekiwania inwestora. To z kolei minimalizuje ryzyko, że ostatecznie kuchnia będzie mało wygodna czy niedopasowana do przyzwyczajeń właścicieli.

Trwałość – to bezdyskusyjny argument przemawiający za wyborem drogiej kuchni. Wydając np. 50 tysięcy złotych masz pełne prawo oczekiwać, że otrzymasz meble i akcesoria z bardzo wysokiej półki, co z kolei gwarantuje, że kuchnia będzie tak samo efektowna i funkcjonalna nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji.

Nie zapominajmy również o prestiżu. Kuchnia to wciąż bardzo ważne pomieszczenie w domu, nawet dla osób, które nie są fanami samodzielnego gotowania. Piękne meble wykonane z materiałów najwyższej jakości podnoszą prestiż właściciela i jednocześnie zwiększają wartość nieruchomości, co będzie mieć znaczenie przy ewentualnej sprzedaży mieszkania czy domu w przyszłości.

Kuchnia za 50 tysięcy złotych: dlaczego nie warto?

Przeznaczenie tak dużych pieniędzy na nową kuchnię jest poważną decyzją, dlatego nie należy tutaj ulegać wyłącznie emocjom. Pomyśl zdroworozsądkowo: czy aby na pewno nie jesteś w stanie osiągnąć podobnego efektu estetycznego i funkcjonalnego za znacznie niższą kwotę?

Argumentem przeciwko zakupowi bardzo drogiej kuchni jest… nuda. Szybko przyzwyczajamy się do otaczających nas przedmiotów i może się okazać, że za 5-10 lat Twoja wyśniona kuchnia nie będzie już robić na Tobie tak dużego wrażenia. Jeśli zdecydujesz się ją zmienić, to trwałość mebli będzie już mieć drugorzędne znaczenie.

Na finalną cenę kuchni wcale nie musi też wpływać jakość czy wygląd samych mebli. Bardzo kosztowne są wszelkie dodatki, jak chociażby kosze. Czy na pewno są Ci one potrzebne? Po czasie może się okazać, że nie, a więc inwestycja będzie nietrafiona.

Na zakup bardzo drogiej kuchni nie powinny się też decydować osoby, które nie mają pewności, że obecne mieszkanie czy dom jest ich docelowym miejscem. Nie ma przecież sensu wydawać ogromnych pieniędzy na coś, co będzie cieszyć oko tylko przez kilka lat, a później niekoniecznie spodoba się nabywcom nieruchomości.

Oczywiście wszystkie powyższe argumenty mają sens wyłącznie w sytuacji, gdy w ogóle stać Cię na zakup kuchni za 50 tysięcy złotych lub więcej. Jeśli nie masz takich pieniędzy, ale korci Cię, by się zapożyczyć i spełnić swoje marzenie, to radzimy dobrze się nad tym zastanowić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie