Co można (i warto) myć w zmywarce poza naczyniami i sztućcami?

Andrzej Winnicki
29.04.2019

Zmywarka to bardzo przydatne urządzenie. Osoby, które ją mają, raczej nie wyobrażają sobie bez niej życia. Warto przy tym wiedzieć, że zmywarka zadba nie tylko o czystość naczyń i sztućców. Śmiało można w niej umyć również inne domowe przedmioty, zwłaszcza te, których nie da się już łatwo domyć ręcznie. Kilka zaskakujących przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Dziecięce zabawki

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim zabawki z plastiku i gumy. Maluchy intensywnie je eksploatują, rzucają w różne kąty, a potem… wkładają do buzi. Dziecięce zabawki są siedliskiem bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, dlatego muszą być regularnie myte. Zamiast męczyć się z tym ręcznie, po prostu raz w tygodniu wrzuć zabawki do zmywarki, najlepiej ustawiając program ekonomiczny z niską temperaturą mycia. Po 2-3 godzinach zabawki będą idealnie czyste i zdezynfekowane.

Gąbki/myjki do ciała

Jeśli mielibyśmy być w 100% fair względem swojego ciała, to powinniśmy wymieniać przybory myjące co 1-2 tygodnie. Po tym czasie stają się one siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Wiadomo jednak, że nikt tak nie robi – gąbki i myjki są użytkowane znacznie dłużej. W takiej sytuacji warto regularnie, nawet co 2-3 dni, wrzucić przybory myjące do zmywarki, najlepiej upychając je w koszu na sztućce.

Elementy ekspresu do kawy

Opinie na temat bezpieczeństwa mycia w zmywarce bloku zaparzającego są skrajne, a producenci ekspresów wprost tego zabraniają (pod groźbą utraty gwarancji). Nie musisz jednak ryzykować. W zmywarce spokojnie można myć plastikowe elementy ekspresu, w tym tackę, w której zbiera się woda oraz pojemnik na fusy. Z czasem coraz trudniej jest je wyczyścić pod bieżącą wodą, dlatego warto raz w tygodniu wykorzystać do tego zmywarkę. Pamiętaj, że wszelkie zabrudzenia mają negatywny wpływ na smak i aromat kawy.

Kołpaki samochodowe

To opcja dla tych, którzy lubią eksperymentować. Kołpaki samochodowe już po kilku miesiącach eksploatacji mogą być bardzo zanieczyszczone, a usunięcie brudu z zagłębień jest trudne i czasochłonne – zwłaszcza, że nie zaleca się używania do tego agresywnych środków chemicznych przeznaczonych do mycia felg aluminiowych. Jest lepszy sposób. Usuń stalowy pierścień mocujący kołpak do obręczy koła, a następnie wrzuć plastikowy element do zmywarki. Efekt będzie znakomity.

To tylko przykłady nietypowego zastosowania zmywarki do naczyń. Co jakiś czas możesz umyć w tym urządzeniu także klucze, szufladę na proszek do prania czy nawet buty, o ile nie są wykonane ze skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie