Toaleta przenośna na działkę: jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Piotr Kowalczyk
18.07.2023

Przy szybkim tempie życia, którego doświadcza obecnie większość osób, działka rekreacyjna zyskuje na znaczeniu. To już nie tylko zaciszny zakątek, w którym spędza się np. wakacje u dziadków. Coraz więcej osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi, decyduje się na zakup takiej przestrzeni. Nic dziwnego! To doskonała alternatywa dla kosztownych zagranicznych wyjazdów do zatłoczonych kurortów. W takim miejscu możesz naprawdę efektywnie wypocząć. Jednak jak zapewnić sobie najwyższy komfort, nie ingerując zbytnio w naturalną przestrzeń? Jednym z przydatnych rozwiązań jest toaleta przenośna.

Działka rekreacyjna a brak kanalizacji – to nie kłopot!

To oczywiste, że jeśli szukasz ukojenia i ucieczki od zgiełku cywilizacji, musisz liczyć się z pewnymi ustępstwami w kwestii komfortu, gdy chodzi o np. sanitaria. Czy jednak na pewno? Obecnie istnieją na rynku rozwiązania, które pozwalają na stworzenie optymalnych warunków na działce rekreacyjnej, także w kontekście zaspokojenia podstawowych potrzeb sanitarnych! Jednym z nich jest toaleta przenośna. To idealna konstrukcja, jeśli teren zielony nie ma dostępu do kanalizacji, a to przy działkach rekreacyjnych jest dość powszechną sytuacją.

Taka działkowa toaleta będzie wyposażona w specjalny zbiornik wypełniony przez producenta płynem neutralizującym drobnoustroje. Konstrukcja ma również dobrą wentylację. Dzięki temu korzystanie z niej będzie nie tylko wygodne, ale także bezpieczne.

Jak wybrać toaletę mobilną na działkę?

Nowoczesna, ergonomiczna toaleta przenośna to produkt, który można znaleźć na rynku w wielu wariantach. Co więcej, często producenci umożliwiają klientowi indywidualne zaprojektowanie wyposażenia kabiny, tak aby idealnie odpowiadała jego potrzebom.

Z ciekawą ofertą wychodzi m.in. firma mToilet. Jednym z podstawowych modeli jest toaleta przenośna mStandard. Znajdziesz w niej wszystko, co niezbędne, aby móc wygodnie korzystać z WC, a więc:

  • deskę sedesową,
  • pisuar,
  • wieszak na ubranie czy torbę,
  • podajnik na papier toaletowy.

Na życzenie klienta producent może dołożyć także umywalkę, lustro czy dozownik na mydło. Natomiast dla bardziej wymagających klientów przeznaczono wariant mPremium. Poza wymienionymi elementami znajdują się tam także zasobnik z papierowymi ręcznikami, zamek wewnętrzny, wskaźnik „wolne/zajęte”, system automatycznego zamykania drzwi czy system spłukiwania wodą. Takie dodatki z pewnością znacznie zwiększają komfort korzystania z toalety.

Przy wyborze toalety przenośnej na działkę chodzi przede wszystkim o Twoje indywidualne potrzeby, które należy zestawić z dostępnym budżetem. Na szczęście, jeśli chodzi o higienę i bezpieczeństwo, standardy wymagane w tym zakresie spełniają nawet najprostsze modele nowoczesnych toalet przenośnych od renomowanych producentów.

Toaleta na działce a przepisy ROD – czy mogą Ci przeszkodzić?

Zanim zdecydujesz się postawić na swojej działce toaletę przenośną, zapoznaj się z regulaminem Polskiego Związku Działkowców dotyczącym rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Często można tam znaleźć ograniczenia związane ze stawianiem obiektów sanitarnych na terenach o takim statusie.

Jeśli Twoja działka do takich należy, zgodnie z obecnie obowiązującym regulaminem zarówno budowa toalety na działce ROD, jak i postawienie tam obiektu mobilnego nie są takie proste. Dokument wskazuje, że do urządzeń, w które działka może być wyposażona, należą:

  • altana działkowa,
  • szklarnia, 
  • tunel foliowy,
  • okna inspektowe,
  • studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna,
  • zbiornik wodny, w tym: oczko wodne, brodzik, basen,
  • bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe,
  • pergole, ogródki skalne, murki kwiatowe, trejaże i kąciki wypoczynkowe,
  • huśtawka, piaskownica i inne urządzenia rekreacyjne.

Zabrania się natomiast stawiania:

  • szop,
  • komórek,
  • toalet wolnostojących.

Osoby korzystające z działek w ramach ROD muszą zatem korzystać z dostępnej sieci kanalizacyjnej, a jeśli jej brakuje – zaopatrzyć się w zbiornik na nieczystości płynne. Jeżeli jednak jesteś w tej komfortowej sytuacji i nie musisz przejmować się przepisami – masz do wyboru wiele modeli przenośnych kabin WC, zapewniających różny stopień wygody i higieny.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie