Skimmer do basenu: rodzaje i montaż

Mariusz Siwko
25.01.2023

Ważne jest zapewnienie stałej cyrkulacji wody przez system filtracji, aby woda w basenie zawsze była czysta. Górna warstwa wody wymaga szczególnie starannego oczyszczania. Skimmer basenowy doskonale poradzi sobie z takim zadaniem. Zbiera i oczyszcza brudną wodę z powierzchni.

Jakie funkcje spełnia skimmer basenowy?

Skimmer basenowy wykonuje następujące funkcje:

 • Wyłapywanie śmieci unoszących się na powierzchni i w górnych warstwach wody.
 • Zmniejszenie intensywności fal podczas kąpieli ludzi.
 • Stosowanie jako gniazdka do podłączenia odkurzacza.
 • Wprowadzanie specjalistycznej chemii do pielęgnacji basenu.
 • Utrzymanie wymaganego poziomu wody.

Sama konstrukcja to zbiornik wykonany z gęstego tworzywa sztucznego lub stali, wyposażony w rurkę do poboru cieczy. Włosy, owady, liście i inne duże zanieczyszczenia zebrane z powierzchni trafiają do specjalnej komory wewnątrz wyrobu. Woda dostaje się do skimmera przez pływającą przepustnicę, która skierowuje górną warstwę wody do filtra i zapobiega ponownemu przedostawaniu się zebranych zanieczyszczeń do basenu. W ten sposób zwiększa się skuteczność oczyszczania wody.

Jak wybrać odpowiedni skimmer?

Istnieją dwa główne typy urządzeń, w zależności od metody montażu:

 • zawieszany
 • wbudowany

Skimmery zawieszane stosowane są zwykle w przypadku niecek stalowych lub basenów częściowo zagłębionych w ziemi. Część montowana jest na brzegu, a następnie za pomocą łączników regulowane jest jej położenie względem poziomu wody. Jest to skuteczna opcja w przypadku konstrukcji stelażowych i rozporowych – w końcu montaż można wykonać samodzielnie. A dzięki specjalnym adapterom odkurzacz podłączany jest do dowolnego węża systemu filtracji.

Wbudowane modele są montowane podczas budowy stacjonarnej niecki, na początkowym etapie jej budowy. Skimmery umieszczane są w ścianach basenu, więc długość szyjki części powinna być zgodna z grubością ścian. Jeśli jednak długość części jest niewystarczająca, można zastosować nasadki. Istnieją trzy rodzaje wbudowanych skimmerów basenowych:

 • do basenów betonowych
 • do basenów foliowych
 • do basenów wykonanych z włókna szklanego

Montaż i eksploatacja skimmerów basenowych

Aby sprzęt funkcjonował prawidłowo, podczas montażu zaleca się przestrzeganie kilku zasad:

 1. Montaż odbywa się za pomocą łączników, które są dostarczane wraz ze skimmerami.
 2. Bezpośrednio przed montażem otwór w ścianie basenu jest dokładnie czyszczony.
 3. Skimmer jest umieszczany w pozycji poziomej, bez pochyleń.
 4. Do regulacji wysokości części można użyć maksymalnie dwóch pierścieni przedłużających.
 5. Podczas montażu ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją dotyczącą lokalizacji oznaczeń maksymalnego i minimalnego poziomu wody.

Okresowo wymagane jest czyszczenie skimmerów z nagromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli basen jest aktywnie używany, zalecane jest jego czyszczenie co dwa tygodnie. W tym celu filtr wstępny jest usuwany i uwalniany z osadzonych w nim zanieczyszczeń. Na stopień zanieczyszczenia skimmera ma wpływ nie tylko intensywność eksploatacji basenu, ale również otaczające go drzewa, a także inna roślinność, która dostaje się do wody.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie