Rozdzielnice elektryczne - gdzie są stosowane?

Andrzej Winnicki
14.04.2023

Rozdzielnice elektryczne montowane są po to, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie wszystkich urządzeń, jakie są na prąd. Zwana także rozdzielnicą budowlaną, musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb budynku i mieszkańców.

Rozdzielnica elektryczna - co to?

Rozdzielnica elektryczna to tak naprawdę skrzynka, którą należy dopasować nie tylko do aktualnych potrzeb. Koniecznością jest uwzględnienie tego, że w przyszłości ilość posiadanych urządzeń elektrycznych będzie rosnąć. Współczesna technologia oferuje wiele możliwości, jakie społeczeństwo chętnie wykorzystuje. Dobra rozdzielnica natynkowa lub podtynkowa jest także bezpieczna, wykonana z solidnych materiałów.

Rozdzielnia elektryczna - za co jest odpowiedzialna?

Oto urządzenia, które odpowiedzialne są tak naprawdę za pobór i podział energii elektrycznej. Rozdzielnica ma za zadanie skierować je do odpowiednich obwodów, skąd energię w dalszej kolejności pobierają urządzenia, jakie są w domach, firmach, itd. Ważnym elementem, którego nie można pomijać, jeżeli omawia się rozdzielnicę, jest aparat rozdzielczy. Odpowiedzialny za to, aby rozmieścić, odseparować i zabezpieczyć przed zniszczeniem obwodów elektrycznych. Wydaje się to skomplikowane, ale zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o prąd w gospodarstwie domowym i w innych miejscach, jest rzeczą nadrzędną.

Solidne rozdzielnice elektryczne

Wybierając rozdzielnicę, należy uwzględnić nie tylko potrzeby. Ważne jest to, aby postawić na te produkty, jakie będą w stanie zabezpieczyć swoją zawartość przed wilgocią i kurzem. Urządzenia z bezpiecznikami i przekaźnikami muszą być chronione przed zapyleniem, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Należy również sprawdzić to, czy są tam wyłączniki. To za ich pomocą, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek usterki, będzie można pomyśleć o odłączeniu prądu.

Jak wybrać rozdzielnicę natynkową lub podtynkową?

Ważne jest to, aby urządzenie dopasować do parametrów prądu. Zanim jednak przyjdzie postawić na rozdzielnicę, należy uwzględnić to, że jest ich kilka rodzai. Dzieli się je nie tylko na natynkowe oraz podtynkowe. Oficjalnie można otrzymać rozdzielnice dzielone ze względu na:

  • konstrukcję - tablicowe, skrzynkowe, szafowe,
  • miejsce montażu - wnętrzowe i napowietrzne,
  • hermetyczne - dedykowane do pomieszczeń o wysokim poziomie zawilgocenia,
  • rodzaj montażu - oprócz w/w na i podtynkowych, dołożyć można do tego skrzynki wolnostojące,
  • pełnione funkcje - główne i podrozdzielnie, manewrowo-stycznikowe, siłowe, oświetlenia,
  • obsługa - jednostronna i dwustronna,
  • przemieszczanie - wbrew pozorom ma się do czynienia nie tylko z rozdzielniami stałymi, ale także mobilnymi,
  • napięcie znamionowe - niskiego napięcia (nn) do 1 kV, średniego napięcia (Sn) od 1 kV do 100 kV, wysokiego napięcia (Wn) od 100 kV do 220 kV, najwyższych napięć (Nn) od 220 kV w górę,komfort
  • możliwość montażu aparatów elektrycznych w głównym torze prądowym pola rozdzielnicy - jednoczłonowe i dwuczłonowe.

Rozdzielnica natynkowa, podtynkowa, itd. - jakie mają zadanie?

Jeżeli chodzi o zadawane pytania, to część z nich może odnosić się do funkcji, jakie pełnią takie skrzynki. Warto więc znaleźć odpowiedź, dzięki czemu każdy będzie zdawał sobie sprawę z ich znaczenia.

Odpowiedzialne są one za zarządzanie pracą urządzeń - w czym pomagają przekaźniki i styczniki umiejscowione wewnątrz. Regulatory odpowiedzialne są za utrzymanie parametrów energii elektrycznej na odpowiednim poziomie. Dzięki wyłącznikom różnicowoprądowym, ogranicznikom przepięć, bezpiecznikom, nie dochodzi do porażenia prądem.

Bez obecności tychże skrzynek, nie ma szans na to, aby odbywał się prawidłowy przepływ prądu w domach i w innych miejscach.

Co wpływa na wybór rozdzielnic elektrycznych?

Samodzielny wybór rozdzielnic jest niemożliwy. Tym bardziej że ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa domowników, pracowników, itd. Tego typu zadanie należy powierzyć osobom, mającym odpowiednią wiedzę, doświadczenia i uprawnienia.

Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak:

  • komfort obsługi,
  • funkcjonalność,
  • bezpieczeństwo (ważne jest spełnienie normy PN-EN 60439-3),
  • ewentualna możliwość rozbudowy i modernizacji,
  • wsparcie techniczne producenta.

Rozdzielnice, jakie montowane są na zewnątrz, muszą posiadać zwiększoną odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Mówiąc o obowiązujących normach, osoby bardzo dociekliwe mogą zapoznać się z dokumentami, jakie oznaczone są: PN-EN 60439-1:2003, PN-EN 61439-1:2011 i PN-EN 61439-2:2011. To właśnie tam znaleźć można zapisy, jakie odnoszą się m.in. do rozdzielnic niskiego napięcia.

O czym nie można zapomnieć?

Pewne jest to, że ważne są oczekiwania każdej osoby, która przymierza się do zakupu. Każda rozdzielnica elektryczna musi także zostać dopasowana do parametrów sieci lub instalacji. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie - w szczególności, jeżeli są to miejsca niosące ze sobą wysoki poziom ryzyka.

Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Zastosowanie tego typu skrzynek jest powszechne. Właściwie to można powiedzieć, że bazuje się na nich wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z energią elektryczną i wykorzystywaniem urządzeń, czerpiących z niej. Rozdzielnice montowane są w:

  • budownictwie mieszkaniowym,
  • branży przemysłowej,
  • sektorze energetyczno-dystrybucyjnym,
  • branży budowlanej,
  • na słupach.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie