Piła spalinowa czy akumulatorowa – którą wybrać?

Jerzy Biernacki
18.04.2024

Piły spalinowe od lat cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją moc i niezależność od źródła zasilania. Coraz większe zainteresowanie zyskują jednak również modele akumulatorowe. Nie wiesz przez to, co wybrać? Sprawdź w takim razie artykuł, w którym podpowiadamy, czy lepszym wyjściem będzie piła spalinowa, czy akumulatorowa!

Piły spalinowe – wady i zalety

Piły spalinowe to jeden z najczęstszych wyborów – zarówno do użytku w przydomowym ogrodzie, jak i do profesjonalnych prac. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie ma liczne zalety, ale też wady. Jakie? Zacznijmy od plusów.

  1. Wysoka moc – silniki pił spalinowych są bardzo silne i mogą cechować się mocą nawet do 6 KM. Czyni je to idealnym narzędziem do cięcia nawet najtwardszych gatunków drewna oraz wykonywania głębokich cięć.

  2. Mobilność – nie są uzależnione od źródła zasilania. Przez to piły spalinowe są wysoce mobilne i nadają się do użytku nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
  3. Duża wydajność – ich wydajność, związana bezpośrednio z mocą, jest często wyższa niż w przypadku pił elektrycznych czy akumulatorowych. Dobrze sprawdzają się do cięcia większych ilości drewna w krótszym czasie.
  4. Uniwersalność – są dostępne w różnych rozmiarach i mają silniki o różnej mocy. Przez to możesz dopasować je do konkretnych zadań lub wybrać model sprawdzający się w każdej sytuacji.

To zdecydowanie te najważniejsze zalety pił spalinowych. Pamiętaj jednak, że narzędzie to ma pewne swoje wady. 

Przede wszystkim takie modele bywają dość hałaśliwe i emitują do środowiska szkodliwe substancje. Ze względu na silnik spalinowy, wymagają też regularnej konserwacji – np. w postaci wymiany olejów czy filtrów. 

Same w sobie są też dość ciężkie. Ponownie wada ta spowodowana jest przez duży silnik, a także obecność zbiornika paliwa. Modele z ręcznym rozrusznikiem mogą niekiedy powodować kłopot – szczególnie jeśli mowa o osobach niedoświadczonych czy mających mniej siły. 

Mimo tych wad, piły spalinowe i tak pozostają popularnym wyborem ze względu na swoją moc, wydajność oraz mobilność.

Kiedy dobrze sprawdzi się piła spalinowa?

Piłę spalinową warto wybrać, gdy potrzebujesz narzędzia o dużej mocy i niezależnym źródle zasilania – idealnego do cięcia twardych gatunków drewna w miejscach bez dostępu do prądu elektrycznego. Sprawdzi się idealnie do wszelkich prac przy drewnie – nawet tych najcięższych, a więc do wycinania drzew i konarów czy do okrzesywania. To model o wszechstronnym zastosowaniu.

Piły akumulatorowe – jakie są jej wady i zalety?

Teraz przejdźmy do pił akumulatorowych. Dlaczego warto je wybrać? 

  1. Pracują cicho – w porównaniu do pił spalinowych, te zasilane akumulatorem są zwykle mniej hałaśliwe. Sprawia to, że są bardziej przyjazne dla użytkownika i otoczenia.
  2. Są tanie w eksploatacji – nie wymagają zakupu paliwa ani regularnej wymiany oleju. Płacisz jedynie za prąd niezbędny do ich naładowania.
  3. Cechują się niską wagą i niewielkim rozmiarem – takie modele są zdecydowanie mniejsze i zgrabniejsze. Ważą nawet do 2-3 kg, dlatego praca z nimi jest o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza.
  4. Są mobilne – mogą być używane wszędzie, jednak musisz pamiętać, aby wcześniej je naładować.

Mimo to mają też pewne wady. Jakie? W porównaniu do pił spalinowych te akumulatorowe mają ograniczoną moc i czas pracy. Może to stanowić problem przy cięciu dużych lub bardzo twardych kawałków drewna. Ich akumulatory wymagają regularnego ładowania, co może być uciążliwe podczas długich sesji pracy. 

Wydajność takich narzędzi nieco zmniejsza się podczas niskich temperatur. Do tego niewielkie gabaryty sprawiają, że nie z każdym rodzajem pracy taka piła poradzi sobie idealnie.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się takie narzędzie?

Piła akumulatorowa to dobre rozwiązanie przede wszystkim do drobnych prac w ogrodzie. Jest to bardzo podstawowe narzędzie o nieco ograniczonych możliwościach. Mimo to będzie dobre do podcinania gałęzi, krzewów czy drzew. Z wycinką niekoniecznie sobie jednak poradzi.

Co będzie zatem lepsze – piła spalinowa czy akumulatorowa?

Jeśli zależy Ci na wszechstronnym i mocnym narzędziu, o wiele lepiej wybrać piłę spalinową. Ta sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i do użytku profesjonalnego. 

Modele akumulatorowe, ze względu na ograniczoną moc i mniejsze gabaryty, będą odpowiednie do przydomowego ogrodu czy warsztatu. Poradzą sobie dobrze z tymi prostymi zadaniami związanymi z obróbką drewna. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w podjęciu świadomej decyzji!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie