Pianka pur otwartokomórkowa - dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie tym materiałem?

Andrzej Winnicki
04.05.2023

Wiele domów jest nieocieplonych. Są inwestorzy, którzy nadal uważają, że stosując nowoczesne materiały budowlane można ominąć proces ocieplania domu. Nic bardziej mylnego. Pamiętajcie, że przed wprowadzeniem się do domu, trzeba go ocieplić i do tego celu doskonale sprawdzi się pianka pur otwartokomórkowa.

Pianka pur - doskonały materiał ociepleniowy

Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu czy poddasza jest niezbędne. W przeciwnym razie nawet w nowym domu na ścianach zapewne bardzo szybko pojawi się pleśń czy też wilgoć. Oczywiście dodatkowo trzeba spodziewać się naprawdę wysokich rachunków za ogrzewanie. Np. poprzez nieszczelne poddasze ucieka sporo ciepła, gdyż powstają mostki termiczne. Bardzo skuteczną metodą ocieplenia jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Nanosi się ją metodą natryskową, co znacząco przyspiesza pracę, ale też zapewnia skuteczność. Dodatkowo wypełnia nawet najdrobniejsze, trudno dostępne miejsca. Jest także bardzo trwała. Nie zmienia swoich właściwości przez lata, a to oznacza, że nie ma konieczności jej wymiany czy też uzupełniania. A więc inwestor zyskuje nie tylko dobrze ocieplony dom, ale też inwestycja szybko mu się zwróci, gdyż rachunki za ogrzewanie znacząco się obniżą. Pianka pur po natrysku jest bezwonna i nietoksyczna. Jest odporna na pleśń czy grzyby. Izoluje się nią dom bardzo szybko, co sprawia, że można szybciej wprowadzić się do domu. 

Pianka pur otwartokomórkowa - co warto wiedzieć?

Pianka pur otwartokomórkowa ma charakterystyczną strukturę. Można powiedzieć, że przypomina gąbkę. Jest porowata i zbudowana z ok. 80% komórek otwartych, które wypełnione są powietrzem. Właśnie to powietrze pełni skuteczną funkcję izolatora. Pianka pur otwartokomórkowa jest materiałem niezwykle lekkim, a to oznacza, że nie obciąży nawet starej konstrukcji. Na tym jej zalety się nie kończą, gdyż jest doskonałym izolatorem akustycznym. Przepuszcza parę wodną, co oznacza, że jest materiałem "oddychającym". Warto zwrócić uwagę na fakt, że po aplikacji bardzo szybko się rozpręża i zwiększa swoją objętość. Eliminuje więc wszystkie potencjalne mostki termiczne. Pianka otwartokomórkowa może być pokrywana płytami karton-gips. Dzięki temu można zyskać estetyczne wykończenie poddasza bez mostków termicznych. Pianka otwartokomórkowa, którą aplikuje się od wewnątrz, zatrzymuje zimne powietrze z zewnątrz, a ciepłe wewnątrz. Nie traci przy tym swoich świetnych właściwości. Ten materiał uznawany jest za w pełni bezpieczny. Sprawdzi się nawet dla alergików i astmatyków. 

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa - koszty    

Ocieplenie pianką poliuretanową trzeba zlecić profesjonalnej firmie. Koszy ocieplenia są wyższe niż w przypadku zastosowania np. wełny mineralnej. Ale ta inwestycja jest pozornie droższa. Otóż naprawdę szybko się zwróci przede wszystkim za sprawą skuteczności ocieplenia. Jednocześnie po latach nie ma konieczności wymiany pianki czy jej uzupełniania. Przez wiele lat nie straci swoich właściwości. Do tego wszystkiego można nią ocieplić stare, drewniane budynki i również w tym przypadku będzie zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. To naprawdę świetna inwestycja. Musimy jeszcze przypomnieć o bezpieczeństwie oraz fakcie, że rachunki za ogrzewanie szybko się zmniejszą. Nie pozostaje więc nic innego jak wybrać piankę poliuretanową otwartokomórkową.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie