Na czym może polegać modernizacja ogrzewania?

Remigisz Szulc
16.03.2023

Niewystarczające ocieplanie budynku, które powoduje brak odpowiedniego komfortu cieplnego nawet podczas łagodniejszych zim, wadliwe działanie wysłużonej instalacji grzewczej, a także względy ekologiczne… Powody, dla których decydujemy się na modernizację ogrzewania, są różne. Na czym może polegać modernizacja ogrzewania? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Ocieplenie budynku jako forma termomodernizacji

Jedną z najczęściej przeprowadzanych termomodernizacji jest ocieplenie budynku, polegające przede wszystkim na dociepleniu ścian zewnętrznych. Szacuje się, że przez nieocieplone ściany ucieka aż 30-40% ciepła, dlatego specjaliści wprost podkreślają, jak dużą rolę odgrywa odpowiednie zabezpieczenie ścian zewnętrznych. Ocieplenie ścian zewnętrznych chroni budynek zarówno przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak i przed stratami energii cieplnej wydostającej się z budynku.

Do zewnętrznego ocieplenia budynku najczęściej wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Jeżeli chodzi o największe zalety styropianu, należy podkreślić przede wszystkim jego niską wagę i prosty montaż. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie jest jednak odporny na wysokie temperatury i nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej – pod tymi względami znacznie lepiej wygląda wełna mineralna.

Wymiana centralnego źródła ogrzewania

Obecnie nadal można uzyskać różnego rodzaju dofinansowania i ulgi podatkowe na termomodernizację budynku, co sprawia, że wiele osób decyduje się na wymianę centralnego źródła ogrzewania. Chodzi tu przede wszystkim o wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwa stałe na nowoczesne kotły centralnego ogrzewania, które spełniają najwyższe normy.

Jak wynika z danych znajdujących się w raportach publikowanych między innymi przez WWF Polska oraz KOBiZE budynki w Polsce w znacznym stopniu przyczyniają się zarówno do zmiany klimatu (odpowiadają za 38% emisji CO2), jak i smogu (produkują 47% emisji pyłów PM10 i PM2.5 oraz 84% emisji mutogennych i rakotwórczych substancji WWA). O wymianie kotła C.O. decydują jednak również względy ekonomiczne – nowoczesne źródła ogrzewania pozwalają znacząco obniżyć miesięczne rachunki.

Modernizacja systemu grzewczego – frezowanierowkow.pl

Modernizacja ogrzewania może też polegać na wymianie systemu grzewczego. Rosnącą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, które coraz częściej wybierane jest jako bardziej ekonomiczna alternatywa dla ogrzewania grzejnikowego. „Podłogówka” bardziej równomiernie rozprowadza ciepło po pomieszczeniu i umożliwia odczuwanie komfortu cieplnego na takim samym poziomie co tradycyjne kaloryfery przy temperaturze niższej o 1-2˚C.

Szczególnie warte rozważenia jest ogrzewanie cieplne frezowane. Jak przekonują specjaliści z firmy frezowanierowkow.pl, taką instalację można zamontować praktycznie wszędzie, a jedynym wymogiem jest minimalna grubość wylewki betonowej, która powinna wynosić przynajmniej 40 mm. Ogrzewanie podłogowe z frezowaniem rowków można położyć zarówno w nowo budowanym domu, jak i mieszkaniu poddawanym remontowi.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie