Jak urządzić małą kuchnię na poddaszu?

Antoni Kwapisz
28.06.2023

Pomysłowo zaaranżowane poddasze to rozwiązanie, które jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Kiedy na ostatnim piętrze zdecydujesz się urządzić kuchnię, sypialnię czy łazienkę, możesz zyskać więcej przestrzeni w innych częściach domu i przy okazji nadać oryginalny klimat urządzanemu wnętrzu. Dowiedz się, jak urządzić małą kuchnię na poddaszu i jakie patenty zwiększą jej funkcjonalność.

Jak urządzić małą kuchnię pod dachem i wszystko w niej pomieścić?

Niewielka przestrzeń, niski strop i skosy mogą wydawać się przeszkodą przy aranżacji kuchni. Jednak możesz bez problemu poradzić sobie z tymi trudnościami, stosując kilka prostych rozwiązań. Większość ekspertów zapytanych o to, jak urządzić małą kuchnię na poddaszu, od razu odpowie, że w takiej aranżacji nie może zabraknąć okien połaciowych. Okna dachowe pozwalają doświetlić poddasze naturalnym światłem, zapewniają optymalny przepływ powietrza i przede wszystkim oszczędzają miejsce.

Okno dachowe może też stanowić bardzo atrakcyjny dla oka element aranżacji, zwłaszcza gdy za szybą kuchenną roztacza się piękny widok. Kuchenne okno dachowe musi być odpowiednio duże i z rozmysłem ulokowane, a przede wszystkim odporne na wilgoć, której w kuchni nie brakuje. Najlepiej sprawdzą się więc okna dachowe PVC z nawiewnikami zapewniającymi dobrą wentylację. Tego rodzaju okna połaciowe oferuje Dakea, wytwórca wysokiej klasy okien połaciowych do wszystkich typów wnętrz, znany z najwyższych standardów wykonania i nowoczesnych rozwiązań zwiększających wydajność energetyczną budynków. Aby mała kuchnia pomieściła wszystkie potrzebne w niej meble i sprzęty, wykorzystaj ścianki pod skosami do stworzenia przestrzeni potrzebnej do przechowywania garnków, naczyń i kuchennych akcesoriów.

Świetnie sprawdzą się w małej kuchni niskie komody i szafki, które pozwolą Ci wykorzystać każdy fragment niewielkiej przestrzeni. Przy tym warto pamiętać, że szafki nie powinny być umieszczone bezpośrednio pod oknem dachowym, ponieważ zaburza to cyrkulację powietrza pod szybą okna. Meble kuchenne czy stół możesz zamówić pod wymiar. Dobrze w małej kuchni sprawdzą się też rozkładane blaty, stołki bez oparć, które możesz wsunąć pod blaty czy ustawić jeden na drugim. W małej kuchni sprawdzi się słupkowy układ mebli i rozlokowanie wysokich mebli po jednej stronie pomieszczenia, by wnętrze zbytnio nie przytłaczało. Warto też oszczędzać miejsce poprzez wybór narożnych szafek, szafek otwieranych do góry i zastosowanie relingów na drobne akcesoria kuchenne.

Czego nie może zabraknąć w małej kuchni na poddaszu?

Okno dachowe to najpotężniejszy sprzymierzeniec w walce z ograniczoną przestrzenią poddasza i dlatego w małej kuchni nie może go zabraknąć. Warto jednak pamiętać, że ze względu na dużą wilgotność oraz obecność zapachów, w kuchni na poddaszu powinien znaleźć się również okap. Nadmiar wilgoci może być bowiem niebezpieczny dla zdrowia domowników, gdy w domu pojawią się pleśń i grzyby. Ich rozwój może też być zgubny dla wyposażenia kuchni i przyczynić się do zniszczenia okna, ścian i mebli. Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię na poddaszu, pomyśl również o ograniczeniu ilości bibelotów, ozdób i dekoracji.

Postaw na minimalizm, staraj się ukryć drobne przedmioty w szafkach i zawsze dbaj o porządek. Ład w małej kuchni to coś, czego nigdy nie powinno w niej zabraknąć. To oczywiście wymóg higieny, ale też trik oparty na iluzji optycznej – ład i ograniczenie ilości drobiazgów sprawią, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Twoim sprzymierzeńcem są też: duża ilość światła (ponownie okno!) oraz jasne barwy, zwłaszcza zajmujące dużą przestrzeń. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się więc jasne ściany, podłoga i fronty mebli.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie