Jak skutecznie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu? Sprawdź!

Mateusz Nowak
04.09.2023

Podczas urządzania zarówno małych mieszkań, jak i wielkich domów, kluczowe jest efektywne wykorzystywanie powierzchni. Dzięki temu stają się one nie tylko funkcjonalne, ale również uporządkowane, co wpływa na komfort domowników. W jaki sposób możemy skutecznie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu? Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Wykorzystaj wysokość sufitów

Niezależnie od tego, czy posiadasz niskie pokoje lub pragniesz urządzić salon z wysokim sufitem, warto rozważyć, jak można wykorzystać do tego wysokość sufitów. W obu przypadkach świetnie sprawdzą się regały, które można dostosowywać w zależności od metrażu pomieszczenia. Dzięki temu świetnie zorganizujemy rzeczy, których nie chcemy eksponować na co dzień. W mieszkaniach z niskimi sufitami świetnie sprawdzą się modele o prostej budowie i minimalistycznych nóżkach, co optycznie wydłuży ściany

Jeśli nasz sufit jest wyższy, praktycznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie podwieszanych półek. Warto wspomnieć, że dzięki nim możemy zagospodarować przestrzeń w trudniej dostępnych miejscach jak wnęki czy niewymiarowe kąty. Pozwala to również na zwolnienie miejsca na podłodze, zapewniając większą swobodę ruchu. Ponadto podwieszane regały dopełniają wystrój, podkreślając kluczowe elementy danego pokoju jak łóżko, czy telewizor.

Parapety — dodatkowa przestrzeń użytkowa

Parapet nie musi być jedynie miejscem przeznaczonym dla roślin doniczkowych. W nowoczesnym mieszkaniu służy również jako przestrzeń funkcjonalna. Ten niepozorny element okien można przekształcić zarówno w niewielkie biuro, jak i miejsce do relaksu. Jak skutecznie wykorzystać parapety do celów użytkowych? Oto kilka pomysłów:

  • Siedzisko tworzenie miejsc siedzących na parapetach wraca do łask. Zanim jednak przejdziemy do kupowania eleganckich poduszek, należy odpowiednio wymierzyć długość i szerokość parapetu, aby zapewnić jak największy komfort. Ponadto parapet powinien być na tyle solidny, aby bezpiecznie utrzymać ciężar ciała i innych przedmiotów.
  • Miejsce do pracy jeśli posiadamy głęboko osadzone okna, parapet będzie skuteczną alternatywą dla biurka. Ważne jest, aby jego wysokość była odpowiednio dopasowana do standardowych krzeseł. Naturalne światło z okna nie tylko wspomaga pracę, ale działa relaksująco i poprawia samopoczucie.
  • Dodatkowa półka rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w miejscach z ogrzewaniem podłogowym. Brak grzejnika pod parapetem można sprytnie wykorzystać, montując pod nim dodatkowe półki lub szafki. Ponadto, jeśli chcemy zastosować to rozwiązanie w kuchni, parapet można włączyć jako dodatkowy blat użytkowy.  

Zainwestuj w funkcjonalne meble

Funkcjonalne meble pomagają stworzyć praktyczne miejsce do życia w każdym domu lub mieszkaniu. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli, które można wykorzystywać w zależności od swoich potrzeb. Oprócz rozkładanych kanap, czy łóżek z pojemnikami warto zainwestować w takie rozwiązania jak wielofunkcyjne stoły. Jedną z ich zalet jest możliwość przekształcenie tego typu wyposażenie m.in. w stoliki kawowe lub przydatne stoły do jadalni. 

Meble mogą być także świetnym rozwiązaniem nie tylko w przechowywaniu, ale również wydzielaniu przestrzeni. Modułowe półki lub meblościanki sprawią, że stworzenie odrębnej przestrzeni do pracy lub relaksu nie będzie wymagało stawiania dodatkowych ścian. W razie potrzeby taki dzielnik można łatwo zdemontować i zaaranżować przestrzeń na nowo.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.