Dobry soundbar, czyli jaki?

Antoni Kwapisz
28.10.2022

Soundbar jest to zintegrowane urządzenie audio, które pozwala na poprawę jakości dźwięku pochodzącego z różnych urządzeń. Stojąc przed zakupem soundbara warto poznać kilka parametrów, które decydują o jego jakości. Czym się kierować, aby nie pożałować zakupu? Podpowiadamy.

Dobry soundbar - jakie posiada parametry?

Jakość soundbara uzależniona jest od posiadanych przez niego parametrów. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Pierwszą właściwością są kanały. Jest to liczba głośników i subwooferów, które posiada w sobie dany model. W tym przypadku zasada działania jest bardzo prosta - im więcej kanałów posiada dany soundbar, tym dźwięk jest bardziej przestrzenny.

Działanie soundbara opiera się na połączeniu z innymi urządzeniami. Wiele modeli posiada możliwość bezprzewodowego połączenia i zdecydowanie warto postawić na jeden z nich. Czasem jednak potrzebny będzie do tego celu kabel HDMI lub USB. Najwyższą jakość dźwięku zapewniają soundbary z połączeniem HDMI eARC, więc należy zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model posiada takie połączenie.

Duże znaczenie w przypadku jakości urządzenia ma pasmo przenoszenia. Im jest wyższe, tym lepszy dźwięk, więc warto zwrócić na to szczególną uwagę przy wyborze soundbara. Należy także sprawdzić, czy urządzenie posiada swój własny subwoofer. Soundbary ze wbudowanym subwooferem generują lepszej jakości dźwięk niż dwa oddzielne, połączone ze sobą urządzenia.

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku to powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę formatów audio, które obsługuje dany model. Dobre urządzenia obsługują ich co najmniej kilka. Ostatni parametrem, nad którym warto się pochylić jest moc wyjściowa. To ona odpowiada za generowaną głośność. Tutaj również zasada jest prosta - im większa moc wyjściowa, tym lepszy soundbar.

Soundbar czy kino domowe - co wybrać?

Jest to jeden z najczęściej spotykanych dylematów wśród osób, które chcą poprawić jakość dźwięku. Odpowiedź jest jednak dosyć prosta. Kino domowe lepiej sprawdzi się w sytuacji, kiedy posiadamy duże, przestrzenne pomieszczenie. Zestaw kina domowego zajmuje więcej miejsca, a także generuje większą moc, która pozwala wypełnić dźwiękiem całą przestrzeń.

Jeżeli posiadamy małe pomieszczenie to zdecydowanie lepszym wyborem będzie soundbar. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które bez problemu można wkomponować w małą przestrzeń. Poza tym dźwięk generowany przed soundbar jest wystarczający, aby wypełnić mały pokój. Moc kina domowego mogłaby wywołać efekt przytłoczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie