Zlecenie sprzątania mieszkania: ile to kosztuje?

Jerzy Biernacki
27.03.2020

Niewiele jest osób, które mogłyby z pełną szczerością przyznać, że lubią sprzątać swoje mieszkanie. Jest to czasochłonna, męcząca i dość frustrująca czynność, bo przecież świetny efekt utrzymuje się tylko przez kilkanaście godzin lub krócej, jeśli w domu mieszkają dzieci. Nic dziwnego, że coraz więcej z nas rozważa skorzystanie z usługi profesjonalnego sprzątania. W całej Polsce jest mnóstwo firm, które to oferują, a do tego dochodzą jeszcze panie pracujące w ten sposób prywatnie, np. dorabiające sobie do emerytury. Zlecenie sprzątania mieszkania jest bardzo ciekawą i wygodną opcją, na którą warto się zdecydować przynajmniej w kilku sytuacjach. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Na stałe…

Oczywiście osoby, które na to stać, mogą regularnie zlecać sprzątanie mieszkania – na przykład raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie. W ten sposób można całkowicie zdjąć sobie z barków obowiązek utrzymywania domu w czystości. Oszczędność czasu i sił jest ogromna, ale co z kosztami? Przy dłuższej współpracy można negocjować stawki.

Osoby świadczące usługę sprzątania prywatnie oczekują zapłaty na poziomie minimalnej stawki, która w 2019 roku wynosi 14,70 zł brutto za godzinę. Z kolei firmy oferują stawki za metr kwadratowy, uwzględniając również zakres sprzątania. W przypadku standardowego mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych, trzeba się liczyć z kosztem na poziomie minimum 120 złotych.

Osobno natomiast wyceniane są usługi „ekstra”, które nie wchodzą w zakres standardowego, cotygodniowego sprzątania mieszkania. Przykładem może być mycie okien. Tutaj najczęściej pojawiająca się stawka wynosi 10 złotych za jedno okno (rama + szyba, mycie dwustronne).

… lub okazjonalnie

Okazjonalne zlecanie sprzątania mieszkania jest świetnym rozwiązaniem w przypadku osób, które na co dzień spokojnie radzą sobie z utrzymaniem czystości, ale raz na jakiś czas potrzebują, aby ktoś wypucował mieszkanie w sposób kompleksowy. Włącznie z umyciem fug, usunięciem kamienia z armatury, zabezpieczeniem podłóg środkiem konserwującym czy odsunięciem mebli.

Poza tym z takiej usługi warto skorzystać tuż przed wprowadzeniem się do nowego czy świeżo wyremontowanego mieszkania. Jak wiadomo, sprzątanie po pracach budowlanych i wykończeniowych jest bardzo męczące i czasochłonne, stąd dobrze będzie przynajmniej rozważyć zlecenie tego profesjonalistom.

Ile kosztuje takie kompleksowe sprzątanie mieszkania w trybie okazjonalnym? Ostateczna cena zależy od zakresu prac i tego, czy wynajęta firma musi np. użyć specjalistycznego sprzętu (froterki, myjki ciśnieniowej, myjki parowej etc.). W przypadku mieszkania o powierzchni około 70 metrów kwadratowych cena w wariancie all inclusive, z umyciem okien i drzwi, powinna się zamknąć w kwocie do 500 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.