Zbiornik NOEL zamiast zasobnika CWU

Piotr Kowalczyk
28.06.2019

Zasobnik cwu jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej instalacji ogrzewania bieżącej wody użytkowej. W nim podgrzewana jest woda, której używa się w gospodarstwie domowym do kąpieli, czy w kuchni. Ciepło potrzebne do nadania wodzie pożądanej temperatury pobierane jest w formie energii z kominka wyposażonego w płaszcz wodny lub z pompy ciepła. Zbiornik cwu posiada jednak wady, wynikające z jego budowy.

Utrata wydajności

Zbiornik cwu wyposażony jest w specjalne wężownice pełniące funkcję wymiennika ciepła. Niestety materiał, z którego są one wykonane, a mianowicie stal, przewodzą ciepło mało efektywnie. Kolejnym, niekorzystnym aspektem jest konieczność wymiany elektrod raz na rok do dwóch lat, w przeciwnym wypadku dojdzie do korozji i osadzania się kamienia na ściankach zasobnika, co znacznie obniża jego efektywność podgrzewania wody. Tego rodzaju urządzenie ogrzewa wodę przez cały czas, co znacznie zwiększa koszty eksploatacji, ponieważ woda niezużyta wychładza się z czasem, jest to więc niepotrzebny wydatek energetyczny.

Zbiornik Noel

Alternatywą dla tradycyjnego zbiornika cwu jest zbiornik Noel. Posiada on wężownice o dużo większej powierzchni, wykonane z miedzi, które znacznie lepiej przewodzą energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest wyprodukowanie większej ilości ciepłej wody, przez co dostępna jest ona non stop. Zbiornik Noel nie posiada katody i anody, co eliminuje konieczność kosztownej wymiany tych elementów konstrukcyjnych. Gwarantuje to najwyższą możliwą wydajność cieplną zasobnika przez okres co najmniej 10 lat. Noel jest zbiornikiem buforowym, co pozwala na podłączenie go do nieograniczonej liczby źródeł i odbiorników ciepła (może zostać zintegrowany również z systemem c.o.). Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w większych obiektach, jak hotele, czy szpitale. Technologia przepływowego ogrzewania wody zastosowana w zasobniku buforowym znacznie zmniejsza koszty eksploatacji. Jest to bowiem urządzenie ekonomiczne: kumuluje ciepło, które uwalniane jest tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nie ma więc kosztownych jego strat. Kolejną zaletą zbiornika Noel jest fakt, że przy niedużej ilości pobieranej aktualnie wody nie załącza się kocioł grzewczy, co jest kolejną oszczędnością, jeśli chodzi o koszty oraz znaczne wydłużenie żywotności zasobnika.

Rodzaj istniejącej instalacji

Zasobnik na wodę może być wyposażony w jedną lub kilka wężownic. W przypadku instalacji grzewczej z kominkiem, pompą ciepła lub kotłem na paliwo stałe, idealnie sprawdzi się zbiornik z jednym wymiennikiem ciepła. Przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach warto zaopatrzyć się w zasobnik z dwiema lub trzema wężownicami.

Dowiedz się więcej na http://http://www.noel.pl/zasobnik-cwu/

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.